Zeki Müren’in övdüğü ses

Geleneksel müziğimizin geçmişten bugünlere taşınması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında yer alan Emel Taşçıoğlu’nun meslek hayatı Hatice İkinci tarafından gerçekleştirilen nehir söyleşisiyle kitaplaştırıldı. “Benim Türküm” adlı kitapta, ses sanatçısı Emel Taşçıoğlu’nun beş yaşında çıktığı sahnelerle başlayan, yorumundaki aşkınlık ve becerisiyle, kısa sürede büyük ustaların dikkatini çeken ve elli yılı aşkın süredir devam eden bir sanat hayatı akıp giden bir üslupla okuyucuya aktarılıyor.
Hatice İkinci’nin Emel Taşçıoğlu ile günler boyu süren sohbeti sonrasında ortaya çıkan kitabın İsmet Çınkı tarafından kaleme alınan önsözünde tarihe not düşen bir anı da yer alıyor. İsmet Çınkı, Sanat Güneşi Zeki Müren’in o yıllarda henüz çocuk olan Emel Taşçıoğlu hakkında şu övgüyü yaptığını paylaşıyor:
“Emel Güney isimli bir çocuk var. Bence Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel sesi. Ben bazen gözlerimi kapatıp, bu çocuğu dinliyorum. Beni alıp başka yerlere götürüyor. Bazen o gittiğim yerde kalıyorum, geri gelemiyorum…”
Kırmızı Kedi Yayınevi
Tel:(0212) 244 89 82