Türkiye’nin kaderini çizen politik satranç

Dış politika yazarlığının marka ismi usta gazeteci Nur Batur yeni kitabı, “Ortadoğu’nun Şahları Vezirleri Piyonları” ile Türkiye’yi yakından ilgilendiren bölgedeki siyasi satrancı tüm yönleriyle gündeme taşıyor. 44 yıllık gazetecilik hayatı boyunca Ortadoğu ve Türkiye’deki büyük değişimi yaşayarak yazan Nur Batur Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan bu kitabında yakın tarihi aydınlatıp geleceğe ışık tutacak birikimini okurlarıyla paylaşıyor. Arap ve İslam dünyasında görüştüğü devlet başkanları için “kendilerini lider sanan piyonlardı” tespitini yapan Nur Batur, “2002’de siyasi yasaklıyken Beyaz Saray’da ağırlanan Erdoğan’a gelince…” diyerek şu değerlendirmede bulunuyor:
“Karizmatikti. Çok hırslıydı. Kitleleri ayağa kaldırabiliyordu. İslam ve Arap dünyasına lider olmak istiyordu ancak hem Arap dünyasında yalnızlaştı, hem de ABD ve Rusya arasında sıkışıp kaldı.”
Erdoğan liderliğinde güç kazanan Türkiye’deki siyasal İslamcıların da ABD piyonu olduğunun altını çizen Nur Batur gelinen tarihi yol kavşağında yüz yüze kaldığımız yüzlerce soruya bu çalışmasıyla cevap arıyor:
*ABD, komünizme karşı Kore’de omuz omuza savaştığı Atatürkçü subayları ve Sovyetler’e karşı kalkan olan laik Türkiye cumhuriyeti7ni neden gözden çıkardı?
*Bölgede bir Kürt devleti kurma hedefi neydi?
*Türkiye’de siyasalİslam ve Müslüman Kardeşler dönemi kapanacak mı?
*Askeri darbelerin acısını yaşamış Türk halkı makus kaderini kıracak, gerçek demokrasiye kavuşucak mı?
*Yoksa ABD’yle uyumlu yeni bir gurup siyasal İslamcı iktidarda kalıp Erdoğan’la ya da Erdoğansız stratejik hedefe yürümeye devam edecek mi?
Kitapta etraflıca açıklanan önemli konu başlıkları ve cevabını bulan bazı sorular şöyle:
*Ortadoğu satrancında hangi liderler şah, hangileri vezir, hangileri piyondu?
*Erdoğan’ın Ortadoğu satrancındaki rolü neydi?
*Beyaz Saray’daki çok önemli Erdoğan raporu…
*Siyasi İslam, Türkiye’den önce ilk kez hangi ülkede denendi?
*Nur Batur’un Saddam Hüseyin’den Yaser Arafat’a, Benazir Butto’dan Beşar Esad’a, Şimon Peres’den Muhammed Mursi’ye, Tarık Aziz’den Mahmud Abbas’a kadar Ortadoğu’nun kaderini çizen liderlerle yaptığı görüşmelerin perde arkası ve ilk kez yayımlanan bölümleri…
*Gladio lideri Cossiga ünlü söyleşisinde Türk ordusu ve Erdoğan için ne dedi?
*Nur Batur’un 30 yıl sonra ilk kez açıkladığı Genelkurmay görüşmeleri…
*Özal-Dışişleri-TSK arasındaki Kürt satrancı: Petrol karşılığı Kürt federe devletini tanıma stratejisinde kim neyi savundu, kim neye karşı çıktı? 30 yıldır açıklanmayan o tartışmalar, konuşmalar, MGK görüşmeleri…
*Hem Dışişleri hem TSK Kürt sorununda nasıl bölündü?
*Sağ kolu, Erdoğan’ın Davos’ta Şimon Peres’i bilerek hedef aldığını söyledi. Peki neden? Erdoğan’ın planı neydi?
*Erdoğan Mısır’da Müslüman Kardeşler’in içişlerine neden ve nasıl karıştı?

Kırmızı Kedi Yayınevi
Tel:(0212) 244 89 82

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp