Şiir girmeyen eve doktor girer

Yeni şiir kitabı “Levendname”yi okurla buluşturan şair, yazar ve düşünür Levent Ağaoğlu, şiir yazmanın hatta şiir yazmaya çalışmanın ruh sağlığına birçok faydası olduğunu söylüyor. Şiirin fiziksel ve ruhsal sağlığa yararları hakkında çok sayıda bilimsel araştırma olduğuna dikkat çeken Levent Ağaoğlu günümüzde bazı terapistlerin, hastalarında iyileşmeyi kolaylaştırmak veya kişisel gelişimi desteklemek için şiir okuma veya yazmayı tavsiye ettiğini kaydediyor.
Duyguları şiirsel bir şekilde ifade etmenin beden, zihin ve ruh üzerinde tamamen büyülü bir etkiye sahip olduğunu belirten Levent Ağaoğlu, şiir- sağlık ilişkisini şu başlıklarla özetliyor:
* Şiir yazarken kafanızı yormanız, metaforlar ve imgeler üzerinde çalışmanız gerekir. Şiir yazmak, yaratıcı düşünceyi geliştirmeye yardımcı olur. Daha yaratıcı olursunuz ve daha fazla düşünmeye başlarsınız. Bu beyniniz için harika bir egzersizdir ve zihninizi hayattaki diğer korkunç şeylerden uzaklaştırmaya yardımcı olur.
* Şiir yazmak, acınızı dışa vurmanıza yardımcı olur ve bu nedenle kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Dünyanın en ilham verici şiirlerinden birçoğu acıyı en güzel şekilde ifade etmiştir. Kaybettiklerinizi şiirle anmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
* Yalnızlıkla başa çıkmak veya belirsizlikle yüzleşmek olsun, şiir bir hastanın esenliğine, güvenine, duygusal istikrarına ve yaşam kalitesine fayda sağlayabilir.
* Şiir stres, travma ve keder dönemlerinde rahatlık sağlama ve ruh halini yükseltme konusunda işe yarar.
* Şiir, depresyon semptomlarıyla mücadele etmenin yanı sıra hem kronik hem de ameliyat sonrası fiziksel ağrıyı azaltır.
* Şiir ruh halini, hafızayı ve çalışma performansını iyileştirir. Şiir, yaratıcı düşünceyi ve bilişsel uyarımı artırır. Şiir, hafızanın sağlam kalmasına yardımcı olur, erken bunamayı engeller.
——–
KİMDİR? Şair, yazar ve düşünür Levent Ağaoğlu, 1958 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1980) mezunu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Politikaları ve Kamu Yöneticiliği Bölümü’nde (Yüksek Lisans) çalışmasını tamamladı (1986). Kıbrıs-Afrin Hattı, Kıbrıs Dünyanın Merkezidir, Düşünce Sizsiniz, Levendname isimli kitapların yazarı Levent Ağaoğlu, İngilizce ve Çince biliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp