Magnezyumu keşfet sağlıklı yaşa

Magnezyumun insan hayatı üzerindeki önemi ve etkilerini araştıran Dr. Elif Pahsa, çalışmalarını “Yaşamın Anahtar Minerali Magnezyum” adıyla kitaplaştırdı. Vücudumuzun olmazsa olmazı, yaşam minerali magnezyumla okurları tanıştırmak amacıyla kitabı kaleme alan Dr. Elif Pahsa onu tanırken sağlıklı bir yaşam için bedenimizi dinlemeye ve semptomlarla bize ne anlatmaya çalıştığına dikkat çekiyor.
Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, magnezyum yaşamın başlangıcından bu yana insan metabolizmasının evrimleşme süreçlerinde kritik rol oynayan, vücutta 800’den fazla biyokimyasal reaksiyon için ihtiyaç duyulan, yüzlerce enzim sürecinde yer alan, tüm hücrelerin üretiminde ve çalışmasında etkili olan son derece önemli bir mineral olarak biliniyor. Yapılan araştırmalara göre günlük hayatta yaşadığınız pek çok fiziksel ve zihinsel sağlık sorununun altında magnezyum eksikliği yatıyor. Sebebini ise Dr. Elif Pahsa, “Yaşamın Anahtar Minerali Magnezyum” kitabında açıklıyor.
Vücuttaki magnezyumun yarısından fazlası kemik dokusunda bulunuyor. Geri kalanı ise sıvılar, kan ve kas dokusu dahil olmak üzere vücuda dağılıyor. Yani magnezyum vücudun her yerinde yer alıyor. “Yaşamın Anahtar Minerali Magnezyum” kitabında Dr. Elif Pahsa “Yaşamın Anahtar Minerali Magnezyum” kitabında hakkında çok az şey bildiğimiz ve bu yüzden de yeterince önemsemediğimiz magnezyumu mercek altına alıyor.
Kronik hastalıkların kök nedenlerin tedavisini ve besin desteklerinin önemi konusundaki araştırmalara yoğunlaşmış olan Dr. Elif Pahsa 1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1994 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Ağrı, Eskişehir, İzmir ve İstanbul’da Aile Hekimi olarak çeşitli devlet kurumlarında görev aldı. 2005 yılında aldığı Medikal Estetik Uygulamaları eğitimi ile sağlıklı yaşam ve beslenme konularına ilgi duymaya başladı. 2008 yılından itibaren ilaç sektörüne geçiş yaparak sektörü tanıma ve değerlendirme şansı buldu. 2015 yılından itibaren odağını hastalıklardan korunma, sağlıklı yaşam ve doğru beslenme konularına çevirdi. Tıpta bütüncül yaklaşım ilkesiyle hareket ederek hastalıklardan korunma, doğru beslenmenin sağlığa katkısı, fitoterapi uygulamaları konularında çalışmalar sürdürmekte.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp