Finansal özgürlüğe kavuşmanın sırları

Yaptığı isabetli yatırım tavsiyeleri ve ekonomi hakkındaki analizleriyle dikkat çeken Mert Başaran deneyimlerini, “Küçük İşler Büyük Özgürlükler” adıyla kitaplaştırdı. Mert Başaran, “Küçük İşler Büyük Özgürlükler”de en basit, en sahici dille “para”nın aslında ne olduğunu anlatıyor.
Eski Roma’da kölelerin çalışarak özgürlüklerini satın alabildiğini hatırlatan Mert Başaran, “Siz de kazandığınız mevcut parayla özgürlüğünüzü satın almak istemez misiniz? Finansal özgürlüğünüzü ilan etmek, kendinizi dilediğiniz yaşta emekli etmek istemez misiniz?” sorusunu okurlarına yöneltiyor.
Her birimizi modern zaman kölesi haline getiren sistemin foyasını ortaya çıkarıyor. Daha güzeli ise bu sistemden çıkış pasaportunu, finansal özgürlüğü kavuşma vizesini avucumuza bırakıyor. Para kazanmanın unutturulmuş sırrını okurlarıyla paylaşan Mert Başaran ekonomik açıdan türbülanslı günlerden geçtiğimizin altını çizip değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor:
“Parayla ilişkimiz hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda. Peki ama bu ilişkiyi doğru kurabildik mi? Ne için çalışıyoruz?
Paramızı neye harcıyoruz, hiç düşündünüz mü? Veya kendimize şunu soralım: Para kazanmak gibi bir derdimiz olmasa kim olurduk? Nasıl bir hayatımız olurdu?
“Para nasıl büyür, nasıl elinizden uçup gider, hayatım bunun sırrını anlamaya çalışmakla geçti.
Ben bir ekonomist değilim ama büyük varlık sahibi, kimileri ülkemizin en zenginleri listesinde yer alan yüze yakın kişiyle yakın temasım oldu. Onların parayı nasıl yönettiklerini, nasıl büyütüp nasıl kullandıklarını çok yakından gözlemledim.
Parayı büyütmenin, zengin olmanı sırrını biliyorlardı. Roket mühendisliği değildi ama bize unutturulmuş bir sırdı bu!
Tam da sistemin istediği gibi ihtiyacımız olmayan şeyleri satın aldığımızda para uçup gidiyordu. Bugünden beş yıl, on yıl sonraki halimize borçlanmış oluyorduk.
Tasarruf edip doğru yatırım yaptığımızda ise katlanıyor, kendi kendine adeta yavruluyordu.
Siz de bu kitabı okuyarak bu sırrın detaylarını öğreneceksiniz.
Vaadim şu: Mevcut kazancınızla, evet mevcut kazancınızla on beş yıl sonra kendi kendinizi emekli etmenizi sağlayacağım. Sistemden çıkış pasaportunuzu alacak, finansal özgürlüğe kavuşacaksınız. Ben yaptıysam siz de yapabilirsiniz!”
Butik Yayıncılık
Tel:(0212) 612 05 00

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp