Duygu Asena ile anılmak büyük onur

Doğan Kitap tarafından verilen “Duygu Asena Roman Ödülü”nü “Ülker Abla” adlı kitabıyla kazanan Seray Şahiner, Duygu Asena ile birlikte anılmanın kendisi için çok büyük onur olduğunu söyledi.
Koca dayağından kaçarak hastaneye sığınan, bütün kimliklerini bir kenara bırakarak dışarıdan gelecek tehlikelere karşı kendisine ‘abla’yı kalkan yapan Ülker’in hikâyesi bugün Türkiye’deki kadının mücadelesinin bir örneklemi. Şahiner ödülle ilgili duygularını Milliyet’ten Fatma Demir’e şöyle anlattı:
“Duygu Asena ile birlikte anılmak büyük onur. Duygu Asena, bizden önce bu yollardan geçip, türlü eleştiriyi göğüsleyerek, şimdi daha özgür yürümemizi sağlayan yazarlardan biri. Bu anlamda üstümüzde büyük emeği var. Cesareti bende hep bir vefa duygusu yarattı. Duygu Asena ‘Kadının Hâlâ Adı Yok’ Roman Ödülü’nü ‘Ülker Abla’ romanımla almak, şu açıdan da benim için çok kıymetli: Hem kayıtlara geçme tedirginliği hem anılmaktan imtina ettikleri vesilesiyle, babasının ve kocasının soyadından arınmaya çalışan bir kadını anlattım. Yalnız kendisi ve kendi adından ibaret olmak istiyor orada da sırf isim, ‘Ülker’ türlü tehlikeleri çağırıyor; ‘abla’ sözünden yardım alarak, dışarıya bir ailedenlik, bir yakınlık bağı, etkisi yaratarak, varlığını ve güvenliğini korumaya çalışıyor… Adının yanına ‘Bana dokunmayın’ diyen ‘abla’ sözünü kendi ekliyor…”

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp