Dünyayı israftan çocuklar kurtaracak

Yıllardır ekmek israfının önlemek için çalışan Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Farkındalık Derneği (SAGEF) Başkanı Ekrem Altıntepe, ekolojik temaları 8 yaş ve üstü çocuklar için heyecan verici macera hikayelerine dönüştürdü. Ekrem Altıntepe, çocuklara sıfır atık bilincini kazandırmak için fantastik bir roman kaleme aldı. Sıfır atık konusunda çocuklara farkındalık kazandırmadan israf ile mücadele etmenin çok zor olduğunu söyleyen Altıntepe, “Nandiya Ejderhası” isimli fantastik romanda, çocukları korkutmadan ya da çaresiz hissettirmeden bilgilendirip güçlendirmeyi hedefliyor. Altıntepe, küçük yaşta kazanılan farkındalıkların alışkanlığa, alışkanlıkların ise karaktere dönüştüğünü belirterek “Sıfır atık ve geri dönüşüm konularında mesafe almak istiyorsak işe çocuklardan başlamalıyız. Bu dünyayı kurtaracak olan ancak çocuklardır” diyor.
Nandiya Maceraları serisinde sıfır atık, geri dönüşüm ve iklim değişikliği maceraları “Nandiya” adındaki “Sıfır Atık Diyarı”nda geçiyor. Nandiya’da “sıfır atık-geri dönüşüm ve savurganlığın savaşı” yaşanıyor. Bu diyarın baş kahramanları çocuklar. Çocuklara ejderhalar, palyaçolar ve diğer fantastik karakterler eşlik ediyor.
Kerem’in yaşamı, Ejderha Nan ile karşılaştığı an birden değişiyor. Yaşadığı bu inanılmaz olayı kısa zamanda en yakın arkadaşı Ecem’le paylaşıyor. İki arkadaş kendilerini bir anda ejderha Nan ile birlikte tuhaf bir serüvenin içinde buluyor.
Yaşadıkları inanılmaz maceralar sırasında Ejderha Nan’dan şaşırtıcı gerçekleri öğreniyorlar. Yolculuklarında, Kerem ile Ecem’i zorlu bir mücadele bekliyor. Çünkü sıfır atık ve yeniden değerlendirme karşıtı olan, dünyanın sonunu getirmek isteyen yaratıklarla mücadele etmek hiç de kolay değildir…

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp