Prof. A. Bican Ercilasun’a TDK’dan 80. yaş hediyesi

 

Editörlüğünü Prof. Dr. Leylâ Karahan ve Doç. Dr. Hüseyin Yıldız’ın yaptığı 2023 yılında Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan Doğumunun 80. Yılında Ahmet Bican Ercilasun Armağanı adlı eserin tanıtım toplantısı, 21 Mart 2023 tarihinde Türk Dil Kurumu Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Tanıtım toplantısına Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin ve Başkan Yardımcısı Dr. Ömer Gök’ün yanı sıra Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen ve Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ile Azerbaycan Diller Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamal Abdullayev, Prof. Dr. Hamza Zülfikar, Prof. Dr. Bilge Ercilasun, Türk Dil Kurumu Haberleşme Üyesi Doç. Dr. Elçin İbrahimov, Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyeleri, Türkolojiye önemli hizmetleri olan kıymetli hocalarımız ve Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un öğrencileri katıldı. Toplantıda Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin ve Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi aynı zamanda Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Leylâ Karahan birer konuşma yaptı. Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen konuşmasında, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un sadece Türkiye’de değil Türk dünyasında da tanınan önemli bir bilim adamı olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Özgen, Prof. Dr. Ercilasun’un Türk Dil Kurumuna başkanlık yaptığı dönemde (1993-2000) Kurum yayınları arasında 260’tan fazla eserin yayımlandığının da altını çizdi. Başkanımız Prof. Dr. Gürer Gülsevin yaptığı konuşmada, ömrünü Türklük bilimi çalışmalarına adayan Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un başta Türk dünyası olmak üzere bütün dünyada aranan ve başvurulan bir aksakal olduğunu belirtti. Ersilasun’un bugüne kadar çok sayıda eser yazarak pek çok bilim adamı yetiştirdiğine değinen Gülsevin, bu alanda çalışan çok sayıda araştırmacıya destek olup yol ve yön gösterdiğini aktardı. Gülsevin konuşmasında, Ercilasun’un son yıllarda Bengü Taşlar, Dîvânu Lügâti’t-Türk, Oğuznamaler gibi Türk dilinin zirve eserleri üzerine çok önemli çalışmalar yayımladığını da sözlerine ekledi. Prof. Dr. Gürer Gülsevin ayrıca, Prof. Dr. Ercilasun’a Çağdaş Türk lehçeleri sözlüğünün hazırlanması ve Çağdaş Türk lehçeleri alanında doktora düzeyinde çalışmalar yaptırması sebebiyle teşekkürlerini sundu.

Doğumunun 80. Yılında Ahmet Bican Ercilasun Armağanı adlı eserin editörlerinden Prof. Dr. Leylâ Karahan kitabın içeriği ve hazırlanma sürecinden söz etti. Prof. Dr. Karahan, Prof. Dr. Ercilasun’un alandaki önemli çalışmalarından söz ederek son on yıla başyapıt niteliğinde on üç eser sığdırdığını vurguladı.

Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ise konuşmasına, kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere şükranlarını sunarak başladı. Ercilasun katılımcılara, yeni yayımlanacak olan Türk dilinin yaklaşık dokuz bin yıllık köklerini anlattığı Köklere Doğru -Türk Dilinin 9000 Yıllık Macerası- adlı kitabı ile ilgili bilgiler verdi ve eserini yayınevine teslim ettiğini müjdeledi.  Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, son eseri Türk Dilinde Çekirdek Ekler’in yayımlamasında Kurumun sağladığı destek için de teşekkürlerini iletti.

Protokol konuşmalarının ardından Kurum Başkanımız Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Prof. Dr. Ercilasun’a armağan kitabı ile birlikte bir madalyon takdim etti. Tanıtım programı, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un öğrencilerinin hocaları ile olan anıları, duygu ve düşüncelerini ifade etmesiyle tamamlandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp