Atatürk’ün yanı başında 13 yıl…

Atatürk’ün en yakınındaki kişilerden biri olan Mehmet Tanrıkut Mete’nin hatıraları gazeteci Yaşar Gürsoy tarafından kitaplaştırıldı.

“Atatürk’ün Berberi” adıyla okurla buluşan kitap Destek Yayınları’ndan çıktı.

Namı diğer Berber Memo’nun anıları Ulu Önder’in son günlerine kadar uzanan 13 yılına ışık tutuyor.

Atatürk’ün “insani yönünü” ön plana çıkaran anıların yer aldığı kitapta ki hatıraların en sadık ve güvenilir hizmetlisine ait olması esere ayrı bir önem kazandırıyor.

En çalkantılı günlerde, suikast tehditleriyle burun buruna yaşanılan o yıllarda dile kolay tam 13 yıl (1925-1938) Atatürk’ün her gün tıraşıyla ve her türlü sıhhi bakımıyla ilgilenen biri olmak, “en güvenilir insan” olmayı gerektirir. Berber Mehmet Tanrıkut Mete tam bir sır küpü. Yurtiçi gezilerinde ya da yurtdışından gelen ülke liderlerinin protokollerinde bile Berber Mehmet hemen her fotoğrafta Atatürk’ün bir adım gerisinde yer aldı. Hatta fotoğraflar dikkatle incelendiğinde “cansiperane” bir yakın koruma ve kimi iddialara göre dublörü olduğu anlaşılabilir.Defalarca suikast girişimine maruz kalan Atatürk, “Elinde usturalı bir adama ne kadar ya da nasıl güvenebilirim?” sorusunu acaba kendisine kaç kez sormuştur bilinmez ama bazen giydiği kıyafetin aynını giymesine dahi izin verdiği, soyadını bile kendi koyduğu Mehmet Tanrıkut Mete’ye çok güvenmiş olsa gerek. Belge ve fotoğraflarla satır aralarında geçen yaşanmışlıklar Atatürk ile berberinin gizemli dünyasına ve birlikte gördüklerine ışık tutacak…

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp