Annesini dinlemedi finans sektöründe yıldız oldu

Türkiye’de finans sektörünün parlayan yıldızları arasında yer alan QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, 37 yıllık bankacılık, 6 yıllık akademisyenlik hayatında edindiği tecrübe, kariyer ve liderlik ilkelerini “Deneyimler” adıyla kitaplaştırdı.
Hayatındaki önemli virajlar, alınması gereken zor kararlar, krizlerin yönetimindeki sırları, hataları ve tecrübeleri bu kitapta toplayan Ömer Aras’ın çalışması hayat yolculuğunda çok önemli bilgilerin yer aldığı rehber niteliğinde bir eser. Kariyer ve biyografilerini emekli olduktan sonra yazan birçok kişinin aksine, Ömer Aras, öğretilerini bu kitabıyla görevinin başındayken paylaşıyor.
Ömer Aras’ın 37 yıllık bankacılık öyküsü belki de iş dünyasındaki alışıla gelmiş patron – yönetici ilişkilerinden çok farklı. İş dünyasında patron kalıcı, yöneticiler değişkendir ilkesi Ömer Aras’ın liderliğinde tam ters yönde ilerliyor. QNB Finansbank’ın üç farklı grup altında süren 35 yıllık yolculuğunda patronlar hep değişse de Aras hep bankanın lideri olarak süreci yöneten kişi olmuş.
Elbette bu sürecin anlatıldığı kitapta en önemli payı bankacılık alıyor. Yatağının altında bir çantada saklanan sermaye ile kurulan bir bankanın 35 yıl sonra Türkiye’nin en büyük özel bankaları arasına yükselişi ve bu başarının mimarının öyküsü tüm okuyucular için önemli, eğitici notları içinde barındırıyor. İş insanı Hüsnü Özyeğin ile yeni bir banka kurmak üzere harekete geçen Aras’a annesinin verdiği, “Oğlum banka kurulmaz, bankada çalışılır” öğüdüne rağmen çıkılan heyecan dolu yolculuk da Aras’ın kitabında yer alan doğru karar alma yetkinliğinin bir özeti.
Hayatta hiçbir kavramın sadece düz çizgiyle tanımlanamayacağını vurgulayan Ömer Aras, kitabında bu eğriliği kullandığı grafiklerle anlatmış. Yerküre, insan bedeni ve doğadaki diğer her şey gibi başarı ve kariyerin de eğrilerden, iniş ve çıkışlardan oluştuğunu özel bir çizim ile okuyucularına aktaran Aras, bu tasarımı “Hayat Eğriliği İlkesi” paralelinde hazırlatmış.
Özellikle kariyer yolculuğundaki herkesin içinde kendi iş hayatından parçalar bulacağı kitapta Ömer Aras’ın ilkeleri arasında en çarpıcı yazılar; “Kendinden iyisini işe al”, “Patron Nasıl Yönetilir?”, “Bilmiyorum Diyebilmek”, “İyi Niyet Şans Getirir” başlıkları altında yer alıyor. Pandemi döneminde “Şefkatli Yönetim” ile yeni bir öğreti daha kazandığını anlatan Aras’ın bu kitabı, doğru kararların nasıl alınacağının da iyi bir örneği. Aras kitabını ise tüm hayatında edindiği deneyimler ile Hayatın Beşli Dengesi’ni açıklayarak bitiriyor: “Aile”, “İş”, “Sağlık”, “Sosyal Yaşam”, “Topluma Katkı”.

Remzi Kitabevi
Tel:(0212) 282 20 80

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp