Anadolu’nun İstanbul’a giriş kapısı: Haydarpaşa

Kadıköy Belediyesi Akademi ve Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınları’nın hazırladığı, Akademi Serisi’nin ilk kitabı olan “Haydarpaşa Kitabı: Kent, Mekân, Mücadele” yazarlarıyla söyleşi ve imza günü düzenlendi. Kitabın editörü olan araştırmacı Ayça Yüksel’in moderatörlüğünü yaptığı söyleşide, Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, makaleleriyle kitapta yer alan Döndü Toker, Gül Köksal, Fuat Ercan, röportajlarıyla kitaba katkı sağlayan İshak Kocabıyık, Tugay Kartal ve Ayşen Dönmez konuşmacı olarak yer aldı.
Yazar ve okurların bir araya geldiği söyleşide, kitapta “Mekân Krizi” başlığıyla makaleleri bulunan akademisyen, mimar Gül Köksal; Anadolu Demiryolu bütünselliği bağlamında Haydarpaşa Garı, limanı ve istasyonları üzerine konuşmasını yaptı. Ayrıca Haydarpaşa’nın sürekliliğinin korunması ve yaşatılması amacıyla uygulanan yol ve yöntemlerinden bahsetti.
Yine aynı başlıkta konuşan araştırmacı yazar Fuat Ercan da demiryollarında bütünleşik dikey, sosyal ve sektörel yapılanma üzerinden ayrışmaya değindi. Haydarpaşa Garı ile tüm diğer istasyonların ortak bir paydada, “hüzünde” eşitlenebileceğini söyledi. Söyleşinin bir diğer konuşmacısı ve kitapta “Kentsel Gündelik Yaşam” başlığı altında makalesi bulunan akademisyen Döndü Toker ise Yeşilçam Sineması’nda mekân olarak sık sık kullanılan Haydarpaşa Garı’nı ve garın yapımından bu yana milyonlarca insanın göçüne tanıklık ettiğini anlattı.
Kitabın röportaj kısmında yer alan İshak Kocabıyık Haydarpaşa’nın dünden bugüne gelişen mücadele geleneğinden, Ayşen Dönmez demiryollarında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden ve Turgay Kartal ise Haydarpaşa mücadelesinden bahsetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp