Kitap Adı : Kıbrıs Yangınında Büyükelçilik
Kitap Yazarı : Ercüment Yavuzalp

Kıbrıs’ta Türk direnişinin tanığı Büyükelçi

Kıbrıs’taki millî mücadelenin bayraktarı Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) ile ilgili tartışmalar gündemde iken Emekli Büyükelçi Ercüment Yavuzalp’in “Kıbrıs Yangınında Büyükelçilik” adlı kitabını okumanın tam zamanı diye düşünüyorum. Diplomat olmaya hevesli bir öğrenci olan Ercüment Yavuzalap, “Eğer dışişleri mesleğine girebilir ve büyükelçiliğe yükselebilirsem ben de kitaplarını okuduğum büyükelçiler gibi anılarımı yazacağım” der.
Daha sonra Dışişleri Bakanlığı’na girip meslekte belli bir tecrübe edindikten sonra, uluslararası ilişkilerimizde görev alan kişilerin yaşadıkları, içinde aktif bir şekilde rol aldıkları olayları anılar şeklinde kaleme almanın, öğrencilik yıllarındaki tahminlerinin de ötesinde önem taşıyan bir hizmet olduğuna kanaat getiren Yavuzalp, yazmak için harekete geçer. İlk olarak Başbakan Adnan Menderes’in özel kalem müdürlüğünü yaptığı 27 Mayıs öncesi 15 aylık dönemi kaleme alır.
Ercüment Yavuzalp’in bugün bahsetmek istediğim ikinci kitabı “Kıbrıs Yangınında Büyükelçilik” 1993 yılında Bilgi Yayınevi tarafından yayınlanmış. 1967 yılının başından 1970 yılının sonuna kadar 4 yıl Kıbrıs’ta Büyükelçi olarak Türkiye’yi temsil eden Yavuzalp, millî Kıbrıs davamızın en sıkıntılı dönemlerinden birine ışık tutan eserini şu sözlerle takdim ediyor:
“Ada’daki kan ve zulüm döneminin 4 yılını Kıbrıs Türkü ile yaşadım. Görmeden tasavvuru mümkün olmayan sıkıntı ve eziyetlere rağmen Kıbrıs Türkünün varlığını nasıl bir özveri ve kararlılıkla savunduğunun yakın tanığı oldum. Kıbrıs’ta soydaşlarımızın verdiği bu mücadele, Türklük tarihinde şanlı bir gurur sayfasıdır.”
(Ahmet Yabuloğlu)

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp