Kitap Adı : “Geçmiş Zaman” ve “İstanbul”
Kitap Yazarı : Nesrin Tağızade Karaca

Aşığının gözüyle İstanbul’un geçmiş zamanları

Cumhuriyet devri yazarlarından olmasına rağmen herhangi bir edebi çığırın ve akımın içinde yer almadan özgün bir şahsiyet ve özgün bir kalem olarak edebiyat tarihimiz içinde seçkin bir yer edinen Abdülhak Şinasi Hisar, eski İstanbul merkezli hatıra, his, hayal ve şiiriyetle örülü eserlerinde, yakın geçmişe keyifli bir yolculuk sunmuş ve bu yolculukta, hem kaptan hem de rehber olmuştur. Nesrin Tağızade Karaca’nın “Abdülhak Şinasi Hisar’ın Eserlerinde Geçmiş Zaman ve İstanbul” adlı çalışması o nostaljik yolculuğa bir davet niteliğindedir. Kitap 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanmıştır.
Nesrin Tağızade Karaca’nın 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde hazırladığı master tezi temeline dayanan kitap, “Geçmiş Zaman” ve “İstanbul” başlıklı iki ana bölümden oluşmaktadır. Ağırlıklı olarak Abdülhak Şinasi Hisar’ın eski İstanbul’a ve eski zamanlara düşkünlüğü üzerinde durulan eserde yazarın yapıtlarından örneklere yer verilip irdelemektedir.
Karaca, çalışmasının önsözünde Hisar’ı şöyle anlatıyor:
“Abdülhak Şinasi; elimizin altında bir kaynak, bir hazine halinde dünkü Boğaziçi’nin atmosferini, şiiriyetini olabildiği kadarıyla duygu ve düşünce alemimize kazandırmıştır. İsteyen herkes onun kitaplarından bir kaç sayfa çevirerek gece menekşe renkli suların üstüne dökülen yıldızların arasına karışabilir ya da gün batımı renkleri içinde kendini dağıtabilir”
(Ahmet Yabuloğlu)

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp