Eklenme Tarihi : 1/4/2016
MEHMET NURİ YARDIM

Uyku ve kitapMEHMET NURİ YARDIM
Bugünlerde günde kaç saat uyuduğumuza dâir ilginç bir haber yayımlandı. İnsanımız, günde ortalama 8 saat 45 dakika uyuyormuş. Yani neredeyse 9 saat. Peki kitaba günde kaç dakika ayırıyoruz? 8 dakika mı, daha mı az? Yoksa uyku mahmurluğu içinde kitap okumaya hiç fırsat bulamıyor muyuz?
   İbrahim Hakkı Hazretleri asırlar önce bir ilahisinde; “Az ye, az uyu, az iç / Ten mezlebesinden geç / Dil gülşenine gel göç / Mevlâ görelim neyler / Neylerse güzel eyler.” diyordu. 
Fethi Gemuhluoğlu ağabeyimiz de; “Uykuya dost olmayınız!” buyuruyordu. Biz galiba uykuyu da, uyku getiren televizyonu da çok seviyoruz. Gerçi âlimin uykusu hayırlıdır, ama bizimkisi âlim değil cahil uykusu. Çok uyuduğumuz için kitaplara uzağız. O güzelim sayfalara dönüp bakmıyoruz. Neyse böyle sitem ettiğime bakmayın, bilirsiniz ben iyimserim, Türkiye’de kitap okumama oranında ciddi artış olduğunu hep yazar, söylerim.
      Geçenlerde bir dâvetiye aldım. Kitap tanıtım toplantısı olunca kaçırır mıyım? Zira orada merkezde kitap vardır, kültür konuşulur. “Mezun Vermeyen Mektep” başlığıyla sunulan nâzik dâvetiyede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür işleri Daire Başkanı Abdurrahman Şen hakkında hazırlanmış bir armağan kitabın tanıtım toplantısına çağrılıyordum. Dostları Şen’e, “Basın Hayatının 40. yılı dolayısıyla” bir jest yapmışlardı. Programa iştirak ettim. Ben bu kokteyllerde ayaküstü yemeği pek sevmem ama dostların sohbetinden feyz alır, istifade ederim. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarla selâmlaşırsınız, sevdiğiniz dostlarınızla hasret giderirsiniz. Bir el konur omzuna, döner ve bu âşina simâyı kucaklarsınız. Velhâsıl bu buluşmalar güzel, iyi, hayırlı ve faydalıdır. İnsanların giderek birbirinden uzaklaştığı ve içine gömüldüğü bir zamanda siz hareketli ve bereketli bir mekândasınızdır.
     Rahmetli Mustafa Miyasoğlu’nun büyük oğlu Mehmet’le yârenlik ediyoruz. Ailece oradalar. Özcan Ünlü geçip selâm veriyor. İsa Kocakaplan el ediyor. Mehmet Kâmil Berse ve Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, hoş sohbetleriyle minik masamızı büyütüyorlar. Üstün İnanç ağabeyimizin yanına gidiyorum, Mustafa Yazgan’ın elini öpmeye çalışıyorum. Büyükler mütevazı, ellerini vermiyorlar. Duaları yetiyor. Ahmet Özdemir,  Gülcan Tezcan, Ayşe Şahinboy ve Azmi Bilgin karşılaştıklarımdan sadece bir kaçı. Girişte ilgililer imza karşılığı kitabı bize teslim ediyorlar. Toy Yayınları’ndan çıkan eser, 700 sayfa.
   Kitap, Abdurrahman Şen’in dostlarının yazılarından meydana geliyor. Çoğu âşina isimler. Sadece edebiyat değil, tiyatro, sinema, basın ve yayın dünyasından da bir çok tanıdığın duyguları, düşünceleri, kısa ve uzun yazıları dikkat çekiyor. Altı sayfalık yazımın bulunduğu kitaplar, önceden imzalanmış. Abdurrahman Şen ithafta, şu satırları lütfedip yazmış: “Sevgili Mehmet Nuri Yardım, aynı yollardan geçerken hep birbirimizden beslenmeyi hedef aldık. 40 yılımı zenginleştiren dostluğuna teşekkürler. 3.12.2015. A. Şen” İşte Abdurrahman Şen’in farkı budur, ‘ben’den ziyade ‘biz’. Yani hepimiz. Toplum olarak birlikteliğimizi seviyor, bunun üstün gücüne inanıyor.
     Armağan ve anma kitaplarını önemserim. Malum, yaşayan değerler için armağan, vefat etmişler için anma kitapları hazırlanır. Ve genelde kitapta yer alan yazılar veya şiirler, sözkonusu şahsiyet hakkındadır. Gerçi bazı ilmî kitaplarda farklı makaleler de yer almıyor değil, ama kanaatimce muhteva, adı anılan kişiye dâir olmalı. Bir kaynağa dönüşmeli eser. Meraklılar ve araştırmacılar bu eserleri arayıp bulmalı, hâtıra yazılarından istifade etmeli.
      Yazılar, Kadir Topbaş’la başlıyor. Zihni Göktay’la sona eriyor. Yazarların, sanatçıların, gazetecilerin hepsini burada ismen anmam imkânsız. Ünlüleri herkes tanır, onları bir kenarda tutalım. Ama hiç olmazsa vefalı dostlarımızdan birkaç isim zikretmeliyim: 
Ahmet Özdemir, Ali Haydar Haksal, Ayla Ağabegüm, Bekir Oğuzbaşaran, Demirhan Kadıoğlu, Ekrem Kaftan, İhsan Işık, İhsan Kabil, İsa Kocakaplan, İskender Özsoy, İsmail Yeşilbağ, M. Zeki Kuşoğlu, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Mehmet Kâmil Berse, Mehmet Uyar, Muhammet Nur Doğan, Muhsin İlyas Subaşı, Osman Akkuşak, Recep Garip, Sadettin Kaplan, Sadık Yalsızuçanlar. Programda doğum günü de kutlanan Abdurrahman Bey’in 40. meslek yılı hayırlı uğurlu olsun. Daha nice hizmetlere! 


   
 

yorum ekle