Eklenme Tarihi : 10/29/2013
SERAP BESİMOĞLU

Gözyaşları sel olurken

SERAP BESİMOĞLU

Afganistan, Kabil'de 4 Mart 1965'te doğan ve halen ABD vatandaşı olan Tacik asıllı romancı ve doktor olan Khaled Hosseini'nin son romanı "Ve Dağlar Yankılandı" kitapevlerinin vitrinlerinde yer almasının ardından çok satanlar listesinde de üst sıralara yerleşti. 
İlk romanı "Uçurtma Avcısı" 2003 yılında yayınlanmış olup, pek çok ülkede en çok satanlar listesine giren yazarın ikinci kitabı "Bin Muhteşem Güneş" de 22 Mayıs 2007 tarihinde yayınlanmış ve ilk romanı kadar büyük bir ilgi görmüştür. 
Yazarın son eseri "Ve Dağlar Yankılandı" ise, Afganistan'ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil'den Paris'e, San Francisco'dan Tinos adasına taşıyan ilginç ve sürükleyici bir öykü. 
Khaled Hosseini yeni romanında, Abdullah ile Peri'nin hikayesini anlatıyor. Annesiz olan iki çocuk kardeş olan Abdullah ve Peri için hayat tamamen birbirlerinden ibarettir. Babası ise çocuklarına daha iyi bir hayat sunabilmek için amansız bir yolculuğa koyulmuştur. 
Bir babanın yaptığı fedakarlıkları, kardeşlerin birbirlerine olan sadakatlerini ve hayatın getirdiği ihanetleri okurken yine çok duygulanacak ve gözyaşlarınıza hakim olmakta zorlanacaksınız. Kitaptan aldığımız ve aşağıda yer alan kısa alıntı zaten hikayenin özünü anlatmaya yetiyor. 
"Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah'a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil'e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak..."
Ve Dağlar Yankılandı, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini'nin yazarlığında bir dönüm noktası. Uçurtma Avcısı  ile bir anda tüm dünyanın tanıdığı bir yazar haline gelen ünlü yazar Bin Muhteşem Güneş romanı ile de başarısını devam ettirmişti. Şimdi yeni romanı Ve Dağlar Yankılandı ile yine adından oldukça söz ettiriyor. Okumanızı tavsiye ederim…    
 

yorum ekle