Eklenme Tarihi : 3/31/2014
MEHMET NURİ YARDIM

Okur Kitaplığı


MEHMET NURİ YARDIM

Kurulan yeni yayınevleri birbirinden değerli kitapları okurlara ulaştırıyor. İşte bu seçkin yayın kuruluşlarından biri de Okur Kitaplığı. Edebiyatı önemseyenlerin oluşturduğu hayırlı bir kuruluş. Bana son ulaşan her kitap ayrı bir tanıtımı hak ediyor, ama burada toplu olarak söz etmek gerekiyor:

Düş Kesiği: Güray Süngü’nün ‘Oğuz Atay 2010 Roman Ödülü’nü kazanan eseri. Roman, insana dâir hakikatleri çarpıcı bir üslûp ile okuyucuya sunuyor.

Safahat’ın Ulu Ortası Fatih Kürsüsünde: Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ının bu en önemli bölümünü çeviri yazım ve yorum metin şeklinde kaleme alan Kenan Göçer. Akif’i daha iyi anlayabilmek, sevebilmek için okunmalı.

Arakan Müslümanları: Mehmet Özay’ın kitabı altbaşlığa, “Kaybolmaya Yüz Tutmuş Bir Halkın Hikâyesi” adını taşıyor. Körelmemiş vicdanlara bir davetiye.

Strateji Arayışları: Ümit Aktaş’ın bu eseri, Bir Kriz Sürecinde Strateji Arayışları adını taşıyor. Kitapta modernlik kılıfına bürünmüş kapitalizme karşı hatırı sayılır eleştiriler getiriliyor.

Posta Kodu Aşk: Kitabın yazarı Mehmet Şamil: “Posta kutuma gönderdiğin ‘yalnızlığım’ı aldım. Nazik düşüncene teşekkürler. Uygun zaman ve şartlarda balkona sandalye atıp ağlamayı  düşünüyorum… Önce kendimi yazıyorum sonra katlıyor ve zarflıyorum. Bekle! Pullanıp sana geliyorum.” Posta Kodu Aşk, iki şiir arasında yazılmış kırk aşk mektubundan oluşuyor. Şiirleriyle tanınan Mehmet Şamil’in nesirde de iddialı olduğu görülüyor.

Şiirsel Kimlikten Mekânsal Sınırlara: Beyhan Kanter, İkinci Yeni şairlerinin ‘mekân algısı’nı incelemiş kitabında. Eserde, İkinci Yeni şairlerini ve toplumumuzda yeni filizlenen ‘mekân estetiği ile ilgili gelişmeleri görüyoruz.

Aynadaki Rüya: Hasan Öztürk’ün bu eseri ‘sesten simgeye geçiş romanlar ve romancılar’ adını taşıyor. Hakan Arslanbenzer’in Üç Sütun’u da okunmalı.

Sessiz Harfler: Cemal Şakar’ın yayına hazırladığı Sessiz Harfler, önemli ve emek verilmiş bir antoloji. Eserleri seçilen edebiyatçılardan bazıları şöyle: Necati Mert, Hasan Aycın, Yıldız Ramazanoğlu, Cihan Aktaş, Sibel Eraslan, Kâmil Yeşil, Recep Şükrü Güngör. Bu arada genelde yayıncıların mesafeli yaklaştığı şiir dalında bazı yayınevleri peşpeşe eserler neşrediyor. Okur Kitaplığı’nda da şiir ihmal edilmiyor. Kitapları yayımlanan şairler, şiirin hakkını veren sanatçılar. İşte üç şiir kitabı ve şairleri: Dikkat ve Köpük (Mustafa Muharrem).Mesafe Ayarı ise aynı zamanda iyi deneme yazarı olan Mehmet Aycı’nın dikkatle seçilmiş şiirlerinden meydana geliyor. Ve Ali Emre’nin Kıyamet Mevsimleri…

Medya ve Popüler Kültür: Her gün tartışılan, televizyonlarda sık sık gündeme gelen bu konuyu Ekmel Geçer ustalıkla işliyor. Yayınevinin neşrettiği kitaplar çok daha fazla. Ama biz burada sadece birkaç eser üzerinde durabildik. Metin Önal Mengüşoğlu’nun eserleri ise kısmet olursa başka bir yazıya. Fikrin, inancın ayağa düşürülmeye çalışıldığı zamanda kitaplara daha çok yönelmeli, daha fazla okumalıyız. (Okur Kitaplığı, 0 212 522 45 05)


   
 

yorum ekle