Eklenme Tarihi : 17.07.2013
SERAP BESİMOĞLU

Elçibey ile bağımsızlık yolunda


SERAP BESİMOĞLU

20 yaşından itibaren merhum Ebulfez Elçibey ile birlikte Sovyet İmparatorluğu’na karşı Azerbaycan’da gizli mücadele veren ilk kadın olan ve bugüne kadar yaklaşık bilimsel 15 projesi, 10 eseri, yurt içi veyurt dışında 200’den fazla makalesi yayınlanan Prof. Dr. Hanım Halilova, 1998 yılında “Türklerin HanımAblası Hanım Halilova”,  2005 yılında “TarihtenBugüne Türk Kadını” ve  2009 yılında yayınlanan  “Bey : Ebulfez Elçibey” ismini verdiği kitaplarından sonra son eseri  “Ebulfez Elçibey ile Bağımsızlığa Giden Yol” kitabını bizlerle paylaştı.

Kitabın Elçibey’in vasiyeti olduğunu belirten Halilova, merhum Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’in kendisinden son isteğinin “Tarihi yaşayanların anlatması ve yazması en doğrusudur. Tarihe yanlış not düşülmemesi için yaptığımız mücadeleyi muhakkak bir kitap yazarak anlat” olduğunu söyleyerek bu kitabı yazdığını anlatıyor.

515 sayfadan oluşan kitapta, acıları bir, sevinçleri bir, amaçları bir olan iki insanın, dava arkadaşları ile birlikte verdiği haklı ve onurlu mücadelede, yakın tarihimizden ayrıntılar bulacak ve özgürlüğün kutsanmışlığını bir kez daha hissedeceksiniz.

Rus ordusu destekli Ermenilerin, Azerbaycan topraklarını işgalinde, “Onlar Şii, bizSünni’yiz”  diyen ABD’deki merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın sonraki tavırlarını,  9.Cumhurbaşkanı  Süleyman Demirel, merhum MHP eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş,  eski Başbakanlardan BülentEcevit, Tansu Çiller ile MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin Azerbaycan Bağımsızlık Hareketi’nin lideri Elçibey ile olan temaslarını, mücadele arkadaşının kaleminden okuyacaksınız.

Ebulfez Elçibey ile birlikte özgürlük mücadelesi veren, tarih tanığı olan ve “Azerbaycan Kurtuluş Savaşı’nın Nene Hatun”u olarak da nitelendirilen Prof. Dr. Hanım Halilova’nın tarihe düştüğü notları göreceksiniz bu kitapta.

Bir macera romanı heyecanı ve sürükleyiciliğinde, duygulu anlar yaşayıp elinizden bırakamayacağınız bu kitap, bir milletin bağımsızlık mücadelesinin anıtı olacaktır. Karar, siz okuyucuya aittir.  Prof.Dr. Hanım Halilova’nın ellerine sağlık diyorum. 


   
 

yorum ekle