Eklenme Tarihi : 12/18/2013
MEVLÜT ULUĞTEKİN YILMAZ

Günümüz ve Sahte Şafak

Sizlere öykü, roman dünyasının seçkin kalemi Mucize Özünal'dan söz etmeliyim.
Mucize Özünal; Sahte Şafak, Dar Köprünün Dervişi, Kullanılmış Hayat, Kalpak ve Kartal, Alayın Kızları, Kara Cümle, Gün Tutulması Öyküleri, Kız Kovalayan, Park Öyküleri, Gece Sevgilisi gibi yapıtlarıyla edebiyat dünyamızın gerçekten saygın bir yazarı.
O, insanın aymazlığı sonucu doğan toplum sorunlarını, roman ve öykünün ışıklarıyla aydınlatan bir usta...
Mahmut Esat Bozkurt'u anlatan Kalpak ve Kartal'ı ve Sahte Şafak'ı geçmişte tanıtmıştım. 
İstanbul'da Ekin Yazın Dostları adlı bir topluluk var. İl ve ilçelerde "Kitap okuma- değerlendirme" söyleşileri düzenliyorlar. Bu topluluk çok yerinde bir kararla, 8 Aralık 2013'te, Levent Kültür Merkezi'nde yazarımız Mucize Özünal'ı da konuk etti. Züleyhan Beşli Hanımefendi'nin yönetiminde gerçekleşen söyleşinin konusu, Sahte Şafak ve Kullanılmış Hayat romanları idi. Gerçekten, okuyucunun yazarla buluşması kadar güzel bir ortam olamaz.
Söyleşiden önce Züleyhan Beşli'nin Mucize Özünal ile yaptığı röportajda Sahte Şafak için yazar şöyle diyor:
"Sahte Şafak tamamıyla, bugün Ortadoğu'da oynanmakta olan ve Ortadoğu'da kurulan büyük tuzağın edebiyat alanında bir yansıması olsun istedim." (...) Orta Çağ ile özgür akıl, aydınlanma ve insan değerleri arasındaki büyük farklılaşmayı ve ortaçağ değerleriyle vaad edilen zenginliğin aslında bir SAHTE ŞAFAK olduğu..."
Evet,  Mucize Özünal Hanımefendi'nin çalışmaları gerçekten okunmaya değer. Yazarımıza ve Ekin Yazın Dostları'na başarılar diliyorum.


   
 

yorum ekle