Kitap Adı : Kızıla Boyalı Saçlar
Yazarı : Kostas Mourselas
Kitap Türü : .
Basın Evi : .
Telefon : -
Oylanma Sayısı : 0 Oylama Puanı :
Efsane,  15 yıl
sonra yeni
baskısıyla döndü


Kırmızı Kedi Yayınevi, Türkiye'de bir rekora imza atan unutulmaz roman "Kızıla Boyalı Saçlar"ın gözden geçirilmiş 35. yeni baskısını okurla buluşturdu. Babası Çeşme doğumlu Yunan yazar Kostas Mourselas'ın kaleme aldığı, Kosta Sarıoğlu'nun Türkçe'ye çevirdiği "Kızıla Boyalı Saçlar" 15 yıl önce Türkçede ilk yayımlandığında kısa sürede en çok okunan kitapların başına yerleşti. Yine kısa sürede 100 bin'den fazla okura ulaştı. "Kızıla Boyalı Saçlar"ın sıradışı kahramanı Luis, kendini özgürlüğe adamış, bir insana, bir işe, bir yere kesinlikle bağlı kalmak istemeyen, kafasına eseni yapan, hayallerinin peşinden koşan sevimli bir serseri.
Zorbalar, serseriler, kenar mahalleler, gecekondular, erkek delisi kadınlar, kadın delisi erkekler, üçkâğıtçılar, küçük burjuvalar, eski solcular, dolandırıcılar bu kitabın dokusunu oluşturuyor. Bir dönemin ve insanlarının resmini çizen "Kızıla Boyalı Saçlar"; okuru kışkırtıyor, gözlerini gerçek hayata, hayatın gerçeklerine çevirmesini sağlıyor. Yalın ve mizah dolu bir anlatım; egemen sisteme ve sistemin savunucularına, benimseyenlerine karşı gözü pek, alaycı, sert bir eleştiri.
Yazarının tanımıyla "Kızıla Boyalı Saçlar" insan özgürlüğüne yazılmış bir övgü. Her birimiz içimizden Luis gibi olmayı biraz arzular, ama onun gibilere imrenmekle, öykünmekle kalmaz mıyız?
"Taksitle kitap sattığı bir kız vardı. Ona ha bire kitap götürüyordu ama o hiç ödeme yapmıyordu. Bir sabah Aleka'nın, 20 bin drahmiden fazla tutan kitap alışverişi yaptığının farkına vardığında durumun ciddiyetini anladı. 
'-Aleka neler oluyor? Babana birkaç kuruş vermesini söylesene,' dedi. 
'-Benimle evlen, ödeşelim. İster misin?' dedi Aleka da. 
Bu dünyada her şeyi doğal karşılayan Luis kabul etti. 
'-İsterim...' dedi."

Kırmızı Kedi Yayınevi
Tel: (0212) 244 89 82
   
 

yorum ekle