Kitap Adı : İmparatorluğun Son Nefesi
Yazarı : İlber Ortaylı
Kitap Türü : .
Basın Evi : .
Telefon : -
Oylanma Sayısı : 0 Oylama Puanı :


İmparatorluğun
son günleri ve
Cumhuriyet'e giden yol 


Prof. Dr. İlber Ortaylı yeni kitabı, "İmparatorluğun Son Nefesi" ile yakın tarihimizin tartışılan konu ve kişilerine objektif tarihçi kimliğiyle ışık tutuyor.

İlber Hoca, büyük yankı yaratan kitabında; Balkan Harbi'nden Birinci Dünya Savaşı'na, İstiklal Mücadelesi'nden Lozan Görüşmeleri'ne, halifelik tartışmalarından Cumhuriyet'in kurulmasına, Sultan Abdülhamid'den Mustafa Kemal Atatürk'e, Enver Paşa'dan Halide Edip'e kadar gündemden düşmeyen konuları ve tartışılan tarihi kişilikleri mercek altına alıyor. "En utanılacak yönümüz; tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek; tarih yazmamak konusundaki ısrarımız!" tespitinde bulunan Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın ele aldığı bazı konu başlıkları ve bunlarla ilgili satırbaşları şöyle: 

BALKAN SAVAŞLARI 
"Balkan Savaşları, bizim tarihçiliğimizde imparatorluğun yıkılış süreci olarak adlandırılır. Aslında bu vaka, bir imparatorluğun yıkılışı olmaktan ötedir. Biz bu savaşlar sonunda Rumelideki anavatanı kaybettik." 
1. DÜNYA SAVAŞI 
"Birinci Dünya Savaşı Türk halkı için en acı hatıralarla doludur. Cephede şehitlerin yanı sıra cephe gerisinde yokluktan, hastalıktan ölümler ve sıkıntılı bir hayat söz 
konusudur. Ama galiba Türk toplumu modern anlamda bir millet olma aşamasına burada dönmektedir. Bu onu birçok başka uluslardan farklı kılan yanıdır. Direnci artırmış ve kimliği oturmuştur." 
LOZAN
Zafer mi Hezimet mi? "Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok tartışılan olaylarından biri Lozan Antlaşmasıdır. Bu konuda Lozanı bir hezimet olarak görenler de bir zafer olarak niteleyenler de var. Lozan mantıki ve gayet onurlu bir uzlaşmadır. Kalıcı ve düzeni sağlayıcı bir anlaşma olarak görülmelidir." 
CUMHURİYET 
"Cumhuriyet, devamlılıktır. Osmanlı, Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin cumhuriyetidir." 

II. ABDÜLHAMİD 
"Bir tarihçinin deyişiyle; Dünya tarihinin en hadiseli otuz küsur yılı, onu yormuştu." 
ENVER PAŞA 
"Başkumandan vekili cesur planların sahibiydi. Bu planların hepsinin aynı derecede akil ve bilgili bir şekilde hazırlandığını söylemek mümkün değildir." 
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 
"Atatürkün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi Paşada. "Olmalı" dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensib..." 

Timaş Yayınları
Tel: (0212) 511 24 24 

   
 

yorum ekle