Kitap Adı : Balkan Harbi (albüm)
Yazarı : Cihat Göktepe
Kitap Türü : .
Basın Evi : .
Telefon : -
Oylanma Sayısı : 0 Oylama Puanı :


Balkan Harbi'nde
yaşadığımız vahşetin
belgesel fotoromanı

Prof. Dr. Cihat Göktepe'nin metinlerini yazdığı, Tunca Örses'in arşivinden alınan 65 tarihi fotoğrafın yer aldığı albüm kitap, yakın tarihimizin en hazin zamanlarını belgeleriyle günümüze taşıyor
 
Osmanlı Cihan Devleti, dünya tarihinin gördüğü en sistemli, en ihtişamlı ve en köklü devletlerden biriydi. Çağ açıp kapayan, tarih sahnesinde altı asra direnerek Avrupa, Asya, Afrika kıtaları ve Arap Yarımadası'nda uzun ve etkin biçimde hüküm süren Osmanlı Devleti'nin kuruluş, büyüme, duraklama ve yıkılış sürecine dair her belge insanlık için büyük bir mirastır. Osmanlı tarihine ilişkin gün yüzüne çıkan her yeni ipucu dünü keşfetme ve bugünü doğru anlama fırsatı sunuyor bizlere.
Hatasıyla sevabıyla Osmanlı'yı anlamadan Osmanlı'nın hüküm sürdüğü coğrafyada atılacak her bir adımın çözümsüz kalacağının bir kez daha altını çizmekte fayda var. Çünkü fertlerin olduğu gibi toplumların da bir genetiği var ve dünyanın büyük bir bölümünün genetik kodları Osmanlı arşivlerinde saklı.
Osmanlı tarihine dair sunduğu nitelikli eserlerle bu alanda önemli bir ivme yakalayan Yitik Hazine Yayınları, Balkan Harbinin 100. yılına damgasını vuracak farklı bir esere imza attı. Cihat Göktepe'nin metinlerini yazdığı, Tunca Örses'in arşivinden alınan 65 tarihi fotoğrafın yer aldığı "Unutulmasınlar Diye / Balkan Harbi" isimli albüm kitap, Osmanlı'nın en hazin zamanlarına gerçeklerin gözüyle bakan unutulmayacak bir arşiv eser. 
Siyasete bulaşmış bir ordu, kumandanını kaybetmiş asker, kaybolan devlet otoritesi, gaflet içindeki idareciler ve neticede yitirilen ata yadigârı topraklar, kurşunlara hedef olan çocuklar, bebekler; geride bırakılan binlerce şehit ve vatanını terk ederek Anadolu'ya yeniden avdet eden muhacirler... "Balkan Harbi" adlı kitap tüm bunların, savaşın ana hatlarıyla birlikte anlatıldığı ve ardından, çoğu ülkemizde ilk defa yayınlanan fotoğraflarla bezendiği bir çalışma. 
100 sene evvel yaşanmış savaşı, tarihin gözleri olan fotoğraflarla görmek, anlamak ve hissetmek için okunması, incelenmesi ve gelecek kuşaklara öğretilmesi gereken bir hazine, Balkan Harbi... 
Çalışmanın ilginç yanlarından biri de kapağındaki (13+) uyarısı. Çünkü eserde yer alan bazı fotoğrafların aşırı şiddet ve korku ihtiva etmesinden dolayı bu çalışmanın 13 yaş altı için uygun olmayacağı öngörülüyor. 
Albüm kitabı hazırlayan Prof. Dr. Cihat Göktepe halen Kanal A Televizyonu'nda "Tarihin Işığında" programının yapımcılığını, TRT Haber Televizyonu'nda ise "Yüzyılın Manşetleri" programının konsept danışmanlığını yürütmekte. 


Yitik Hazine Yayınları
Tel: (0216) 522 11 44

   
 

yorum ekle