Kitap Adı : Ağababa
Yazarı : Osman Akbaşak
Kitap Türü : .
Basın Evi : .
Telefon : -
Oylanma Sayısı : 0 Oylama Puanı :

Milli Mücadele'nin
isimsiz bir kahramanı

Vatanımızı borçlu olduğumuz adı sanı meçhul kahramanlardan biri olan örnek din adamı İmam Mükerrem Efendi, ölene kadar Cumhuriyet ve Atatürk'ün en ateşli savunucusuydu

Milli Mücadele'ye büyük destek verip daha sonra Cumhuriyet döneminde hizmetlerine devam eden örnek din adamı İmam Mükerrem Efendi'nin hayatı, torunu Osman Akbaşak tarafından "Ağababa" adıyla kitaplaştırıldı.
Mükerrem Efendi, Beykoz'un Akbaba köyünde cami imamı iken Milli Mücadele'ye katılan  bütün köy halkını peşinden sürükleyerek Anadolu'ya silah, cephane ve insan kaçırma konusunda büyük hizmetleri olan isimsiz kahramanlardan biridir. Yaptığı bu hizmetlerin karşılığı olarak devletten hiçbirşey beklememiş, "Kavgadan önce Akbaba'da imamdık, kavgadan sonra da Akbaba'da imam kalacağım" diyerek köyüne dönmüş ve ölene kadarda Cumhuriyet'in ve Atatürk'ün en ateşli savunucusu  olmuştur. 
Torunu Osman Akbaşak tarafından "Ağababa" kitabının önsüzünde dedesi Mükerrem Efendi hakkında hatırladıklarını şöyle aktarıyor:
Ağababa'mı ilk hatırladığım yıl 1957, tavana asılı salıncakta kardeşimi sallarken ninni söylüyor, ama bu annemin söylediği ninnilerden değil, çok farklı. Ayakta, salıncağı ipinden çekerek sallarken 53 yıl sonra hâlâ kulağımda olan yumuşacık sesiyle "Hürmet sana ey şan dolu sancağım" diyerek torununu uyutmaya çalışıyor. Anneme sordum, Ağababam ne diyor? Diye, annem gülümsedi; "O Ağababa'nın marşı" dedi.
Birkaç yıl sonra Ağababa'mı kaybettik, ardından anneannemi, o anılar belleğimin bir köşesinde hep durdu. Zaman zaman teyzelerim, dayılarım, annem anlatırdı, ağababamı. Her geçen yıl biraz daha tanıdım, tanıdıkça gururlandım. Benim Ağababam bir kahramandı. Aradan yıllar geçti Ağababam gözümde hergün daha büyüdü, hele içinde bulunduğumuz yıllarda kıymetini çok daha fazla anladım, ama benim anlamam yetmezdi. Herkes öğrensin, herkes tanısın istiyordum, mutlaka onu, düşüncelerini, Atatürk'üne ve Devletine olan sevgisini, saygısını bugünlere taşımalıydım. Ağababa'mın torunu olma gururunu taşıma sorumluluğu ile ona ait anıların topluma malolmasını istedim. Lütfen onu iyi tanıyın, onun şahsında birkaç neslin ne koşullarda yaşadığını, neler yaptıklarını düşünün. Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları, ordusu ve "Ağababa"lar olmasaydı biz bugün ne durumda olurduk. Hepsinin önünde saygıyla eğiliyorum. 

Paraf Yayınları
Tel: (0212) 483 47 96

   
 

yorum ekle