Kitap Adı : Abdülhamid Han ın Aile Hayatı
Yazarı : Ömer Faruk Yılmaz
Kitap Türü : .
Basın Evi : .
Telefon : -
Oylanma Sayısı : 0 Oylama Puanı :
Merak konusu
bir hayat

Tarihçi Yazar Ömer Faruk Yılmaz'ın kaleme aldığı "Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın Aile Hayatı" isimli kitap birçok yönüyle ilk olma özelliği taşıyor. Titiz araştırma neticesinde ortaya çıkan eser, Sultan İkinci Abdülhamit Han'ın aile hayatının yanında Osmanlı Saray hayatına da ışık tutuyor:
Sultan İkinci Abdülhamîd Han, Osmanlı târihinin en çok dikkat çeken simalarındandır. Siyâsî şahsiyetinin yanında şahsî hayatının da ayrıca incelenmeye değer bir husûs olduğu, bu mevzuda yazılanların çokluğundan anlaşılmaktadır. Bu yazılanların bir kısmı tamamen hayal mahsulü, bir kısmı da taraflı yayınlardır. Siyasî icraatları hakkında çarpıtılanların daha fazlasını şahsî hayatı hakkında da görmekteyiz.
Hiç şüphesiz Osmanlı Sarayı’nın son muntazam harem hayatının yaşandığı devir onun devridir. Saray hayatında yepyeni bir devir açan Sultan Abdülhamîd Han, Yıldız Sarayı’nda kendisine kurduğu küçük dünyasında otuz yılı aşkın bir zaman yaşamış ve bu hayatı bütün hâtıraları ile târihe terketmiştir. Yıldız Sarayı’nda başlayan “Harem hayatı” denilen hususî hayatı, Selanik’te Alatini Köşkü’ne varan bir sürgünle devam etmiş, Beylerbeyi Sarayı’nda son bulmuştur.

Çamlıca Basım Yayın
Tel: (0212) 657 88 00
   
 

yorum ekle