Eklenme Tarihi : 9/8/2021

Lezzetlerden bir seçki


 

İyi pişmemiş yemek hayalkırıklığıdır

 

Yemek kültürü alanındaki çalışmalarıylabilinen Engin Akın

radyo programları ve köşe yazılarındanoluşturduğu bir seçkiyi, “Tadımlık Yazılar”adıyla kitaplaştırdı. Yıllarca Türkmutfağını uluslararası platformlara taşırken tanıklık ettiği yabancı mutfaklarhakkındaki özel bilgilere dekitabında yer veren Engin Akın, Milliyet’ten ÖzlemÜlkü’nün sorularını cevapladı:

 

-     “Tadımlık Yazılar”ı bir araya getirmeyesizi yönelten ne oldu?

Mutfak organik bir kültür ortamıdır.Eskiden geçerli olduğu gibi yarına da gidecektir.  Geçmişten geleceğeyolculuktur. Ben de  büyük araştırma ürünü olan çalışmalarımınkaybolmaması için yazılarımı bir araya getirmek istedim. Bu kitapta neredeyse30 senelik çalışmamın ve araştırmamın emeği var.Bunlar hem radyoçalısmalarından hem de gazete yazılarından toplandı.Türkiye’de  bir dönemlerbaşta İtalyan olmak üzere yabancı mutfaklara ilgi fazlaydı. Ben de beğendiğimve inandığım mutfağımızın derinliklerine inerek vediğer mutfakları da araştırıplezzetlerini çözerek; baharat karışımları,malzemeleri, teknikleriyle Türkmutfağımızı hak ettiği yere taşımayı amaçladım.Yazılarım da hep budoğrultudadır.

-     Yazıları neye göre seçtiniz?

Türk mutfağına ait üç kitabım var.Yazılarımda birçok püf noktayı, ilginç adresleri,farklı mutfaklara uzanandeğişik keşiflerimi okuyucularıma aktarmaya özen gösteririm. Seçkilerim bu tarzyazılardan oluştu. Kitabımda yemek üzerine çok çeşitli konular bulabilirsiniz.

 

-     Yemekte farkı keşifler için hangi ülkelereseyahat ettiniz? Sizien çok etkileyen ve hayal kırıklığı yaşatan hangisi oldu?

Tüm Kuzey Afrika ülkeleri, Ortadoğu veAvrupa’nın birçok ülkesini, Mısır, Cezayir, Tunus,Fas, Fransa, İtalya, İspanya,Hindistan, Yunanistan, Portekiz gibi ülkelerin lezzetlerini oradaki yerelmutfaklarda tattım. Yerel mutfağı sanıldığı gibizengin değil; bölgeselyiyecekleri ortaya çıkarıyorlar. Hangi mutfak olursaolsun, benim için iyipişirilmemiş bir yemek hayal kırıklığıdır ve bu her yerde karşınıza çıkabilir.

-     Yemek ve kültür ilişkisi için nelersöyleyebilirsiniz?

Özgün kaldığımız ve lezzetli olduğu sürecemutfaklara ilgi artar. Günümüzde insanlar daha az malzeme kullanılan amalezzetli pişirilen yemeklere ilgi duyuyor.Sadelik her zaman kalıcıdır. ZatenTürk mutfağı da Arap, Orta Doğu mutfaklarından esinlendiği tatları kendi özgüntatları ile birleştirip sadeleştirmiştir. Bu da mutfağımızın büyük birartısıdır. Evrensel olmasına büyük katkı sağlamaktadır. Nitekim mutfağımızdayoğun olarak kullanılan yoğurt artık Avrupa ve Amerika’daki mutfaklar da bilebir sağlık ürünü olarak değil lezzet veren bir malzeme olarak kullanılıyor.