Eklenme Tarihi : 9/7/2021

Göğümüzün kanatlı süsleri
İş Bankası Kültür Yayınları'ndan kaynak eser


Kuş fotoğrafçıları ve kuş gözlemcileri için bir paylaşım platformu olarak kurulan trakus.org platformu üyelerinin katkılarıyla, 25 kişilik gönüllü bir ekibin yıllarca süren çalışması, "TRAKUS Türkiye’nin Kuşları" adıyla kitaplaştı. Platform üyelerinin 2007 yılından bu yana yaptıkları binlerce gözlem, çektikleri on binlerce fotoğraf ve sahada edindikleri bilgiler ışığında hazırlanan kitap  İş Bankası Kültür Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.
Eşsiz doğa güzelliği ve canlı çeşitliliğine sahip ülkemizin tüm kuş türlerini içerisinde barındıran; metinlerinden görsel malzemesine kadar tümüyle özgün olması açısından “ilk” kuş tanım kitabı niteliğindeki, "TRAKUS Türkiye’nin Kuşları"; doğa ve kuşlara olan ilgisini geliştirmek isteyenlere rehberlik ediyor.
7 gram ağırlığı ile Çalıkuşu’ndan 3 metre kanat açıklığına sahip Kara Akbaba’ya; dünyanın en hızlısı Gök Doğan’dan en güçlüsü Kaya Kartalı’na ülkemizde görülen 491 kuş türü; 2800 fotoğraf, her türe ait dağılım haritası; tanım bilgisi ve karşılaştırma tabloları ile bu kitapta yer alıyor.
Türkiye’nin kuş türlerini kapsayan, tamamına yakını yerli kaynaklardan oluşan ilk kuş tanım kitabı olma özelliğine sahip eserin editörlerinden Ömer L. Furtun Yenişafak'tan Zeynep Tuba Kesimli'yle yaptığı söyleşide proje hakkında şunları söyledi:
Serhat Tigrel, trakus.org veri platformunu kurduğunda kuş gözlemcilerinin yararlanabileceği yayınlar; ya yabancı dilde, ya da Türkçeye tercüme edilmiş kitaplardı. Türkiye'nin kuşlarını kapsayan, tamamına yakını yerli kaynaklardan oluşan ilk kuş tanım kitabını yapabilmek hayalini dile getirmişti. Bu hayali gerçekleştirmek tüm yönetimin ve üyelerimizin hedefi haline geldi. 2018 yılında yapılan Trakus kongresinde hazırladığım görseller eşliğinde artık bir kitap yapabilecek veri bankasına sahip olduğumuzu gösteren bir sunum yaptım. Görsellerden etkilenen katılımcılar çok heyecanlanmıştı. Bir hayal gerçek oluyordu. Hemen bir yayın kurulu seçildi.
Trakus Türkiye’nin Kuşları, 25 kişilik gönüllü bir ekibin kolektif çalışmasının ürünü. 
Dünyadaki tüm canlılar gibi kuşlar da morfolojik benzerlik ve farklılıklarına dayanarak gruplandırılmış ve kendi içerisinde farklı takımlara, ailelere ve türlere ayrılmıştır. Bu kitapta Trakus Türkiye Kuş Listesi’nde tanımlı 25 takıma mensup 76 aileden 491 türe yer verildi. Sistematik sıraya uyulmaya çalışıldı ancak benzer türlerin aynı veya karşılıklı sayfalarda görünmesinin ve kitabın genel sayfa yapısının korunmasının istendiği durumlarda bu sıralamanın dışına çıkıldı.
Kitabın tüm içeriği üyelerimizin katkılarıyla sağlandı. Gönüllü katkı sağlayan akademisyenler, kuş tanım ekibi, kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılarının destekleriyle 2007 yılından bu yana trakus.org bünyesinde gelişen devasa bilgi birikimi bu kitabın ana kaynağıydı. Trakus veri tabanındaki 250 bin fotoğraf incelenerek seçilen kuş görsellerinin tümü üyelerimizin yurt içinde çektikleri fotoğraflardan dekupe edilerek hazırlandı. Ülkemizde henüz fotoğraflanmayan türler veya herhangi bir türün üreme, genç¸ vb. formları için yine üyelerimizin yurt dışında çektikleri fotoğraflardan da yararlanıldı. Türün fotoğrafı olmadığı durumlarda yine yerli bir çözüm yolunu seçtik ve illüstrasyon ekibimizin çizimlerine yer verdik.