Eklenme Tarihi : 9/6/2021

Mektuplar kitap olduHayattan an’ların ilginç hikayeleri 

Sezgin Kaymaz’ın “Bugün Bize Kim Geldi” adlı kitabı, yazarın “mektupkardeşim” dediği okurlarıyla yazışmalarından oluşuyor. Yeni baskısı yapılan kitabında hayatından an’ları anlatan Sezgin Kaymaz Cumhuriyet'ten Ebru D. Dedeoğlu ile yaptığı söyleşide çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kaymaz, “Bugün Bize Kim Geldi” kitabını yazma fikrinin nasıl geldiğini Dedeoğlu'na şöyle anlattı:
Aslında hikâye yazarı olma hevesim hiç yoktu. Kendimi oldum olası roman yazarı olarak görüyordum. Fakat zamanla başka bir şeyler çıktı ortaya.
Şöyle anlatayım: Çok sayıda mektupkardeşim var benim. Bana yazan herkesle mektuplaşıyor, ağzımda lâf kalmadığı zaman da bir hikâye yazıyor veya başımdan geçmiş bir olayı hikâyeleştirip mektupkardeşlerimin dostluklarına ve samimiyetlerine mukabele etmeye çalışıyorum. Bu hikâyeler giden posta klasöründe birikiyor doğal olarak. Sonra an geliyor, "Bakayım ne yazmışım?" diye dönüp bakıyorum, hoşuma gidenleri dosyalayıp yayınevine gönderiyorum.
Yani benim hikâye kitaplarımın tamamı mektuplaşmalarımdan doğuyor. "Oturup da bir hikâye kitabı yazayım!" dediğim hiç olmadı, olmuyor, sanırım olmayacak.