Eklenme Tarihi : 9/6/2021

Karavanla yollara düşmek
Motorize kaplumbağa gibi olmak

Seyahat yazarı Melih Uslu Mona Yayınları'ndan çıkardığı "İğneada'dan Pamukkale'ye Arabayla Anadolu" kitabında kendi arabası veya karavanıyla Ege'yi gezmek isteyenlere rotalar, ipuçları ve sayısız öneri de bulunuyor. Yeni Şafak'tan Merve Akbaş'ın sorularını cevaplayan Melih Uslu, kitabı hakkında şunları söylüyor:
Kitapta yer alan rotaları, 3,5 yılda tamamladım. Doğrusunu isterseniz, Arabayla Anadolu kitabını yazmak için yola çıkmadım. Zaman içinde aldığım notlar, biriktirdiğim deneyimler ve hikâyeler öylesine çoğaldı ki bunların kaybolup gitmesini istemedim. Yol aldıkça bu bilgileri bir kitapta toplamaya karar verdim. Yayınevim de bu fikre sıcak bakınca çalışmaya başladım. Onca yoldan geriye kalan yüzlerce notu, anıyı ve deneyimi süzmek, elbette hiç kolay olmadı. Kitap yazmak, oldukça zorlu süreçleri aşmayı gerektiriyor. İlerledikçe karşınıza üzerinde titizlikle çalışılması gereken pek çok konu çıkıyor. Okurun kafasında soru işaretleri bırakmamak için detaylar üzerinde sabırla çalışmanız gerekiyor. Bu anlamda Arabayla Anadolu'yu yazmam yaklaşık bir yıl sürdü. Aslında bu rotaların sayısı çok daha fazlaydı, ancak yayınevimle birlikte en iyi 22 tanesini belirleyip kitaba aldık. Ardından editörümle birlikte hiçbir detayı atlamamak adına kitabı masaya yatırıp acımasızca eleştirdik. Revize süreçleri de altı ay kadar devam etti. Nihayet beş yılın sonunda ortaya 300 küsur sayfalık bu yol kitabı çıktı.
Uzun keşif yolculukları her zaman konforlu anlar vaat etmiyor maalesef. Ancak seyahatler, çoğu zaman zorluklarıyla da anlatılmaya değer anılar bırakıyor. "Arabayla Anadolu" için kat ettiğimiz yollardan kalan aşınmış tekerleklerimiz, hiç hesaba katmadığımız zorlu zamanlara da tanıklık etti: Yeri geldi çamura saplandık, otomobilimizin silecekleri çalındı, kaldığımız pansiyonun üzerinden dev hortum geçti, aç yaban domuzu sürüsüyle çevrelendik, depomuzdaki benzinin son damlalarıyla ıssız dağ yollarını aştık. Müthiş güzellikler de yaşadık: Sandviçlerimizi paylaştığımız gezginlerle unutulmaz dostluklar kurduk, yeni başlayan bir orman yangınını erken fark edip büyük bir faciayı önledik, dünya güzeli kasabalar ve mekânlar gezdik. Diğer yandan Anadolu, muazzam ve keşfedilmeye değer bir coğrafyaya sahip. Anadolu'da tanımaya değer bir sürü insan, şaşırtıcı hayvanlar, tatmaya değer yiyecekler, heyecan verici meslekler ve muhteşem bir ahenk var. Trakya'dan Anadolu'ya yol alarak çift kişilik sakin koylara ve asırlık çınarların koyu gölgelerine rastlayabilir; hamakta öğle şekerlemeleri yapabilir; muhteşem gün batımları izleyebilir ya da salaş kır lokantalarına uğrayabilirsiniz. Bazen güzergâhınızı aniden değiştirip ara yollara saparsınız ve hiç beklemediğiniz keşifler yaparsınız. Çünkü yol, çoğu zaman doğaçlama tercihlerinizle renklenir. Unutmayalım tali yollar, otobanlardan daha eğlencelidir.