Eklenme Tarihi : 9/5/2021

Erdoğan’dan global tespitler


“Dünya 5’ten büyüktür”ün kitabını yazdı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaleme alınan “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” isimli kitap okurla buluştu. İngilizce olarak da yayınlanması planlanan kitabın Turkuvaz Kitap’tan çıkan Türkçe basımı 40 TL fiyatla raflardaki yerini aldı.

Ana başlıklar halinde dünya genelindeki sorunların ele alınarak çözüm yollarının anlatıldığı kitaptaki temel tespitlerden bazıları şöyle:

- Sadece beş ülkenin bütün dünyanın kaderini etkileyecek konularda karar vermesi ne ahlaki ne adildir. Dünya beş ülkeden büyüktür.

- Adil ve daha sürdürülebilir bir küresel barışın temini için çok kültürlülüğü ve çok kutupluluğu yansıtan bir BM'ye ihtiyaç vardır.

- Dünya ne tek kutuplu ne de iki kutupludur, ne hâkim bir kültürün ne de birkaç imtiyaz sahibi aktörün kültürel hegemonyası altındadır. Çok kutuplu, çok merkezli, çok kültürlü, daha kapsayıcı ve adil bir dünya inşa etmek mümkündür. Böylesi bir dünya için ilk adres BM'dir.

- Barışın, istikrarın, adaletin ve etkin küresel yönetişimin yolu, BM'nin reforma tabi tutulmasından geçmektedir. BM reformu ve özellikle Güvenlik Konseyi'nin yapısının yeniden oluşturulması, elbette tüm dünya ülkelerinin uzlaşmasıyla hayata geçecektir.

- Biz Türkiye olarak, bu çerçevedeki teklifimizi uzun zamandır ifade ediyor ve tüm ülkelerin tartışmasına açıyoruz. çözüm önerimiz ise ‘Dünya beşten büyüktür' ifadesinde kendini bulan, BM Güvenlik Konseyi'nin yapısınındeğiştirilmesini merkeze alan bir perspektifin hâkim kılınmasıdır.

- Konsey'in kıtaları, inançları, kökenleri ve kültürleri mümkün olan enadil şekilde temsil edecek bir yapıya kavuşturulacak şekilde yeniden yapılandırılması çözüm ve küresel barışın tesisi için devrimsel bir adım olacaktır.