Türk Edebiyatı Dergisi

Türk Edebiyatı Dergisi


Çiçek Derman
hocası Rikkat
Kunt'u anlattı

Türk Edebiyatı Dergisi 2013'ün son sayısına, M. Selim Gökçe'nin Rikkat Kunt hakkında çok güzel bir kitap yazan F. Çiçek Derman hanımefendiyle yaptığı röportajla başlıyor. Yakın tarihimizin önemli siyasi figürlerinden ve seçkin entelektüellerinden biri olan Hüseyin Kâzım Kadri Bey'in kızı Rikkat Kunt, Beylerbeyi'nde yetişmiş, Tevfik Fikret ve Mehmed Âkif gibi büyük isimlerin talebesi olmuş bir İstanbul hanımefendisi, Güzel Sanatlar Akademisi'nde klasik tezhibi ihya ederek yüzlerce talebe yetiştirmiş bir "hoca hanım"dır. Çiçek Hanım, Rikkat Kunt: Hoca Hanım adını taşıyan kitabında, talebesi olduğu bu seçkin kadını ve yakın çevresini ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.
İkinci ve üçüncü yazılar da plastik sanatlarla ilgili. Ömer Faruk Şerifoğlu'nun imzasını taşıyan ilk yazıda, kadın ressamlarımız arasında seçkin bir yere sahip olan Gencay Hanım'ın ince işçilikleriyle dikkati çeken muhteşem eserleri değerlendiriliyor. 
Mehmet Aycı, "Denizin Dibinde Demirden Yollar" başlıklı denemesinde Marmaray'ın uzun hikâyesini kısaca anlatıyor. Bu sayıya Cevdet Karal, Cengizhan Orakçı, Abdurrahman Şimşek, Abdurrahman Hancıoğlu,  İsmail Aykanat, Sertaç Gereç, Kalender Yıldız, Bülent Gündoğan, Salih Çınar Han, Mehmet Baş ve İbrahim Türkhan şiirleriyle; Ayşe Göktürk Tunceroğlu, Recep Seyhan ve Recep Şükrü Güngör de hikâyeleriyle katkıda bulunuyor.
Funda Özsoy Erdoğan, Bahtiyar Aslan'ın Kentin Haberi Yok adlı hikâye kitabını, Hayrettin Orhanoğlu da Rasim Demirtaş'ın şiirlerini değerlendiriyor.

Türk Edebiyatı Dergisi
Tel: (0212) 526 16 15