İnsan ve Hayat Dergisi

İnsan ve Hayat Dergisi


Kök hücre
yeni umut mu?

İnsan ve Hayat Aktüel Kültür dergisi kök hücre üzerine yapılan araştırmaları ve gelinen son durumu inceleyerek kapak konusu yaptı. Embriyonik kök hücre çalışmaları ilk olarak Amerika'da başladı. Günümüzde ise Singapur, Çin ve Japonya gibi ülkeler büyük bütçelerle, daha donanımlı laboratuvarlarda araştırmalarını sürdürüyorlar. Benzer araştırmalar son yıllarda Üniversite ve Hastane bünyelerinde küçük bütçelerle kurulan laboratuvarlarda yapılmaya çalışılıyor. Son yıllarda elde edilen neticeler çok sayıda tedavi bekleyen hasta ve yakınlarını umutlandırmış durumda. Gerek dünyanın diğer ülkelerinde gerekse ülkemizde kök hücre konusunda düzenlenen sempozyum ve kongrelerden çıkabilecek umutlu açıklamayı, haberi bekliyorlar.
Ömer Demir ve Rıza Zaralı'nın kaleme aldığı "Kök Hücre Gerçekten Ab-ı Hayat mı?"  başlıklı dosyada, kök hücre çalışmalarının ilk defa nasıl başladığı, hangi hastalıklara çare olabileceği ve bu sahada yaşanan gelişmeler ele alınıyor. Türkiye'de yapılan kök hücre araştırmalarına dair önemli bilgilere yer veriliyor.
Dergiye göre; uygulama noktasında hastalığına göre tedavi süreciyle alakalı bir yol haritası hazırlanıyor. Uygulamada kök hücre satan kuruluşlardan destek alan doktor; izleyeceği tedavi sürecini araştırmacılara aktarıyor ve istediği kök hücrenin özelliklerini belirtiyor. Günümüzde kök hücre nakli lösemi ve diğer kan kanserlerinin tedavisinde, hastalığın yok ettiği kan hücrelerinin yeniden yapımı için rutin olarak uygulanıyor. Birçok hastalığın tedavisi hastalıklı olan hücrelerin değiştirilmesiyle mümkün olabilecek.

İnsan ve Hayat Dergisi
Tel: (0212) 657 88 00