KAĞAN NEDİRLİ

Türk milletinin Sarışın Kurdu

KAĞAN NEDİRLİ
Attila İlhan şiirleri ile tanınmış bir kalem bir kalem olmasının yanı sıra romanlarıyla da "Attila Abiliğini" göstermiştir. "O Sarışın Kurt" İstanbul'un işgali ile başlayan süreci İzmir suikastine kadar ele alır
Kitap klasik yazılan romanlardan ayırt olur. Okuyucu kitabı okurken kendisini sinemanın içinde buluyor diyebiliriz. Kitabın kurgusu okuyucuya aynı zamanda seyirci hissiyatını verir. Kimi zaman kişiler "flash-back" sahneleri ile mazi ye döner aynı zamanda müzik de vardır kitapta. Attila İlhan her sahneye ait müziği yazarak okuyucunun benliğinde müziğinin yankılanmasını da sağlamıştır. Yani kitabı ellinize aldığınızda hem okuyucu hem de sinemada seyirci oluyorsunuz.
Döneme ait bir çok sıkıntılı günler hissiyatlıca anlatılmış Çerkez Ethem İsyanı, Meclis'in açılması, savaşlar, inkılaplar, yol arkadaşlarının kopuşu ve Sarışın Kurd'un özel hayatı dönemin kesitleri ile sizinledir.
Pek çok Mustafa Kemal'in var olduğunu görecekseniz kitapta. Çerkez Ethem ile restleşirken bir eli silahın tetiğindedir. Harp zamanı heyecanlı bir başkomutan, inkılaplar yapılırken vakur devlet adamı, yakın çevresinde babacan bir arkadaş, yol arkadaşlarıyla ters düşen bir fikir adamı. Özel hayatında ise sıkıntılı bir insan profili vardır Mustafa Kemal'in.

İlhan aynı zamanda Mustafa Kemal'in  Rumeli Şivesini de yansıtır. Türk milletine yön veren lider düzgün ve doğru Türkçesi ile dikkat çekerken aile ve yakın çevresi de Rumeli şivesiyle konuşur.
Bir okur olarak en çok kitabın sonu beni etkiledi. İzmir suikastinin atlatılması ile İzmir halkı Atatürk'ün kaldığı otelin önüne O'nu görmek için birikecektir. Yaverler ilk olarak güvenlik gerekçesiyle izin vermezler, durumu duyan Atatürk "Bilirsiniz ki yapayalnız bir adamım. Dünyada onlardan başka kimsem yoktur, onlar olmazsa ben de olmam" diyerek otelin önündeki kalabalıkla buluşur. Kalabalıkta kimi zaman Çanakkale Savaşı'ndan kimi zaman milli mücadele döneminde asker olan kimi zaman kucağında bebeğiyle gelen anneyi görecektir. Bu durum karşısında duygulanan Mustafa Kemal o unutulmaz mesajını verir "Evet benim naciz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."
O Türk Milliyetçiliğinin fikir ve aksiyon önderi sarışın kurttur o Mustafa Kemal Atatürk'tür.
Attila İlhan'ı özlem ve saygı ile anar iyi okumalar dilerim.


   
 

yorum ekle