KAĞAN NEDİRLİ

Kur'an-ı Kerim penceresindenKAĞAN NEDİRLİ

Yaşar Nuri Öztürk insan benliğinin özgür yaşamasını isyan ile gerçekleştirdiğini Kur'an penceresinden anlatmış. Hz. Adem'den başlayarak isyanın psikolojik altyapısını ortaya sermiş, "Kur'an Penceresinden Özgürlük ve İsyan" adlı kitabında... 
Hz. Adem cennetteki yasaklı meyve elmayı yiyerek ilk isyanı başlatıyor ve dünyadaki özgürlüğü elde ediyor. Yani ilk isyanı özgürlüklerin anahtarı olarak adlandırabiliriz. Allah yarattığı kullarına akıl ve idrak yetkisi vermek suretiyle onları seçimlerinde özgür kılmıştır. Yaşar Nuri Öztürk'ün deyimiyle bu anlayışa göre insanoğlu kaderini seçimler yaparak belirler. Yani Allah yarattığı kulunun seçimlerine karışmıyor ama ne seçeceğini biliyor. Bu anlayış Allah ile kulunun kader noktasında işbirliğini gösterir.
-"Eğer Allah'a yardım ederseniz Allah'ta size yardım eder. (Muhammed 7 )"
-"Allah'ın yardımcıları olun. ( Saf. 17 )"
-"Yemin olsun, Allah kendisine yardım edene elbette yardım edecektir. ( Hac 40 )" 
Bu ayetlerden anladığımız üzere Allah, önce kendisine yardım edilmesini istiyor. Peki hiç bir şeye muhtaç olmayan Allah'a yardım etmek ne anlam taşıyor. Allah'a yardım etmenin yolu  Allah'a tam anlamıyla kulluk etmekten geçiyor. Yani; kağıtları ve kılıfları baş üstüne koyarak değil hükümleri baş üstüne koyarak Allah'a yardımcı oluruz. Günlük hayatımızda tüm meşru fiilleri birer ibadet gibi yaparak; insanlara yardımcı olmaktan tutun da annemizi küçük bir öpücükle mutlu etmeyi birer ibadet saymalıyız. Allah buna izin vererek her şart altında kuluna yardımcı olmak istiyor ama önce ayetlerde geçtiği gibi Allah, önce kendisine yardım edilmesini bekliyor.
Bunun yanı sıra Allah ilk emrini verirken, yani "oku" derken bu emriyle okumanın ötesinde ilimi emrediyor.
İlk peygamberden son peygambere kadar zuhur ettikleri toplumlara karşı peygamberler sürekli isyan halindedir. Peygamberler başlattıkları isyanlarla özgürlük yolculuklarını başlatmışlardır. Peygamberlerden sonra Hallac-ı Mansur, Ebu Zer, İmam-ı Azam ve diğer isyan önderleri özgürlüğe giden isyana devam etmişlerdir.
Kitapta Yaşar Nuri;  özgürlük ve isyanın İslami altyapısını anlattığı kadar,  dünyada önde gelen psikolog, psikiyatr ve mütefekkirler aracılığıyla da sosyal ve psikolojik yapısının  anlatımını destekliyor.
Eline sağlık Yaşar Nuri Öztürk...


   
 

yorum ekle