KAĞAN NEDİRLİ

Zülfü Livaleni'nin Son Ada'sı

 

 

KAĞAN NEDİRLİ                                       

Birçok kitabında okuyucuyu etki altına alıpkendisine hayran bırakan Livaneli, “ SonAda ” romanıyla zirve yapmış.

Gözlerden uzak 40haneli bir adada sessiz sakin, güzel bir yaşam sürdürülürken darbeci devletbaşkanının emekliliğini geçirmek için adaya yerleşmesiyle adanın kendine hasözelliği bozulmaya başlar. “ Demokrasi ”diyerek kurulan yönetim kuruluna emekli başkanın darbeci fikir sistemihakimdir. Karar alma sırasındaki oylamalar her darbeci düzende olduğu gibi "yapılıyormuş" gibidir. 

Yine alınan bukararlardan birisinin sonucu olarak Adada, ağaçların budanmasıyla Adanın asılsahibi olan leyleklerle savaşa girişilir. Leyleklerle girilen bu savaş veuygulanan yöntemler her geçen gün Adanın ekolojik yapısını bozmaktadır. Kurulanyönetim kurulunun muhalif öncüsü Adaya sığınmış olan yazar ve anlatıcıLara’dır. Leyleklerle girişilen bu savaş adaya silah sesleriyle beraber kan vegözyaşını da beraber getirir. Bu durum her demokraside ( ! ) olduğu gibi makulşüphelinin tutuklanması   şeklindeseyrine devam eder. Girişilen savaşı bakkalın oğlunun gayretiyle leyleklerkazanır fakat artık ada sakinlerinin kaybettiklerinin telafisi yoktur.

Kitapta baskıcı biranlayışın “Demokrasi gelecek, zenginlikgelecek” diyerek geleceği de, hayatları da nasıl mahvettiğini görüyoruz.Kitapta anlatılan bu yorum aslında 21. yüzyıldaki demokrasi anlayışını gözlerönüne seriyor. Bugün dünyada “Demokrasigelecek” diyerek başlatılan operasyonların sonu kan, gözyaşı ve tecavüzdenibarettir. Yine bugün ülkemizde de “demokrasioperasyonlarının” neler getirdiğini, götürdüğünü yaşadık ve yaşıyoruz.

Zülfü Livaneli’neteşekkür eder, herkese iyi okumalar dilerim….


   
 

yorum ekle