KAĞAN NEDİRLİ

Milli Devrimci Ülkücü AtatürkKAĞAN NEDİRLİ
Kitabı ilk gördüğünüz an isminden  olsa gerek etkilenip hemen elinize alıp karıştırmaya başlıyorsunuz. Keza ''devrimci'' ve ''ülkücü'' kelimesi çok yan yana gelen kelimeler değil. Ama okudukça görüyorsunuz ki, ülküleri olan her kişi aynı zamanda devrimcidir. Ülküleriniz varsa yeri geldiğinde devrim yapmak zorundasınız. Atatürk de vatanın için milli devrimler yapan bir ülkücü.
Henüz şubat ayında okurla buluşmuş olan kitap İbrahim Candan'ın kaleminden çıkmış. Yazar geçmişten başlayarak günümüze gelerek anlatıyor. Bazen kendinizi Mustafa Kemal'in yanında, bazen ise kendinizi Elçibey'in yanında hissediyorsunuz.
Atatürk'ün söz ve demeçlerinden oluşan kısım o günleri anlayarak, bugünleri yorumlarımıza yardımcı oluyor. Daha gençlik yıllarında vatanı ve milleti için çalışan Mustafa Kemal'i tanıyorsunuz. Cumhuriyet'in ilk zamanlarında yaşanan pek çok olaya da kitap ışık tutuyor. Atatürk'ün ''Bozkurt'' ile yoğun ilgisi gözlerden kaçırılmayacak yaman bir gerçek olarak bir kez daha okuyucunun huzuruna sunulmuş bir durumda.
Geçmişin yanı sıra günümüzde yaşanan olaylara da yorum getiren yazar, olaylara Atatürk gibi bakmamızı sağlıyor.
Kitabın  147. sayfasında Türk Milletinden ve İslam Dünyasından saklanan bir gerçek ile karşılaşıyorsunuz. Bu gerçek 1926 yılında Suudiler Hz. Peygamber'in mezarını yıkmak üzereyken, Atatürk'ün "Eğer tek bir taşına bile dokunursanız ordumu oraya gönderirim" ihtarı ile karşılaşarak aldıkları gaflet dolu karardan vazgeçiyorlar.
Kitap dünün ve bugünü anlamamızı ve farklı bir pencereden Atatürk'ü tanımamızı sağlayan önemli bir eser. Herkese iyi okumalar diliyorum…


   
 

yorum ekle