KAĞAN NEDİRLİ

Atatürk ama ''Hangi Atatürk''KAĞAN NEDİRLİ
Daha çok şiirleriyle tanınan usta kalem merhum Attila İlhan, aynı zamanda iyi bir düşünür ve düşündüklerini roman ve denemelerine aktaran iyi bir yazardır. 
''Hangi '' serisi olarak nitelendirilen kitaplar serisinin en çarpıcı kitaplarından biri ''Hangi Atatürk'' adıyla yayınlanmıştı. Attila İlhan, ''Hangi Atatürk'' kitabında, daha çok Atatürk'ten sonraki Türkiye ile ilgili düşüncelerini ilk kez 1981 yılında okuyucuyla buluşturmuştu. Bugün ''Hangi Atatürk'' güncelleşmiş olarak karşınıza çıkıyor.
Attila İlhan, kitabında sağ ve sol kesmi yoğun bir eleştiri yağmuruna tutuyor. Eleştirilerini de tarihten aldığı olaylar ve Mustafa Kemal'in demeçleriyle güçlendiriyor. Kitabın bir kısmını ''İnönü Atatürkçülüğüne ayıran'' Attila İlhan, Atatürk'ün ölümden sonra Atatürkçülüğün içinin nasıl boşaltıldığını ortaya koyuyor. ''Atatürkçülük'' demişken, Attila İlhan, ''Atatürkçülük'' kavramına karşı çıkıyor. Atatürk'ün döneminde böyle bir kavram olmadığını söyleyerek ''Kemalizim''den bahsediyor.
Kitabın ilerleyen bölümlerinde Atatürk'ün Sovyetlerle ve Arap milletleriyle ilişkileri ortaya okuyor. Okudukça görüyorsunuz ki Atatürk'ün bu iki politikasının bugün adından bahsedilmiyor. Atatürk döneminde Türkiye, Sovyetlere daha yakın ve daha sıcak bir siyaset yönetiyor. Tabi bu siyasette her zaman olduğu gibi tam bağımsızlık ilkesi terk edilmiyor. Ama 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki dönemde Türkiye bu politikasından vazgeçerek, Amerikancı bir politika güdüyor. Bir diğer politikası da Arap dayanışması. Atatürk, yaşadığı süre boyunca Ortadoğu'da emperyalizme karşı şiddetli bir biçimde Arap milletlerin haklarını savunuyor. Bugün bu politikadan da bahsedilmeyerek Türkiye'nin gerçek anlamda İslam Dünyası ile kucaklaşması önleniyor.
Attila İlhan, farklılığını ortaya koyarak köşede kalmış başka bir isimden bahsediyor. Bu isim Sultan Galiyev. Sultan Galiyev, Sovyetlerde devrimden sonra Türk Milleti için kendini hizmete adamış bir isim ve Mustafa Kemal ile fikirleri uyuşuyor.
Bir okuyucu olarak beni en çok etkileyen tüylerimi diken diken eden kısım ise Atatürk'ün Hatay Meselesi hakkında söyledikleri. Hatay Meselesinin çıkmaza girdiği bir esnada Mustafa Kemal, göğsünü Marmara'dan esen rüzgara vererek Fahrettin Paşaya, ''Paşa, biliyor musun ki ben Cumhurbaşkanlığı'nı bırakarak Hatay'a çete reisi olacağım'' diyerek vatanseverliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Hatay'sız Cumhurbaşkanı olacağına, Hatay'a çete reisi olmayı düşünen bir Türk o.
Kitabın sonunda eklenen ''meraklısı için ekler'' kısmı, okuyucuya 21. Yüzyıla yönelik politikalardan ve meydana gelen olaylardan bahsediyor.
Günümüz Türkiye'sinin, her kesiminin mutlaka okuması gerek bir düşünür Attila İlhan. Herkese iyi okumalar...

   
 

yorum ekle