KAĞAN NEDİRLİ

Türkiye'nin kurtuluş reçetesi

KAĞAN NEDİRLİ

Sinan Meydan'ın ilki 2012 yılında yayımlanan "Akl-ı Kemal", diğer ismi ile "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" adlı dizi kitabı 4. kitaba ulaşmış durumda. Kitap kapağında yer alan ''İşte Türkiye'nin Kurtuluş Reçetesi'' ibaresiyle iddiasını ortaya koyuyor.
Meydan, serinin son kitabında Atatürk döneminin uçak sanayi projesi, dinde öze dönüş projesi, tarih ve  dil tezleri projesi hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.
Uçak Sanayi Projesi, başlığı altında genç Türkiye Cumhuriyet'inin 1920 ve 1930'lu yıllarda havacılık adına yapmış olduğu atılımlardan bahsederken kitap sizi 2000'li yıllara da götürüyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün ''uzay öngörüsü'' ve ''bir gün insanoğlu uzaya gidecek'' öngörüsü önce şaşırtsa bile Atatürk bir kez daha bir dahi olduğunu kanıtlıyor. Proje kapsamında ilk kez duyacağınız ''Ankara Rüzgar Tüneli'' ile tanışıyorsunuz. Ankara Rüzgar Tüneli dönemin  havacılık projelerinden en iyisi. Türkiye'ye gelen yabancı mühendisler rüzgar tüneline hayran kalıyor. Uçak Sanayi Projesi okuyucuyu daha bir çok atılım ile etkiliyor.
Dinde Öze Dönüş Projesi, Atatürk'ün dindarlığından başlayarak Cumhuriyet'in ilk yıllarında din alanında gerçekleştirilen projelerden bahsediyor. Bu zamana kadar Atatürk karşıtlarının  ''Gökten İndiği Sanılan Kitap Dogmaları'' sözünü öne sürerek saldırmalarına cevap olarak sözün açıklaması veriliyor. Proje kapsamında dinde Türkçeleşme ayrıntılı olarak anlatılıyor.
Tarih ve Dil Tezleri Projesi, Atatürk'ün içinde bulunduğu arkeoloji çalışmalarını anlatarak başlıyor. Tarih ve dil kongrelerinin olgunlaşma sürecini ve gerçekleştirilmesi ayrıntılı olarak anlatılırken Atatürk'ün dünyaca ünlü bilim adamlarıyla yakın ilişkisine ışık tutuyor. Atatürk'ün 21. Yüzyıla damgasını vuracak ''Sesler Kaybolmaz'' öngörüsü kitabın son bölümün önemli yerlerinden biri. Atatürk, dil ve tarih alanından yaptığı tezler ile ırkçı batıya bilimsel başkaldırı yapmıştır. Kitabın son  sayfaları beni çok etkiledi. 455. sayfada Anıtkabir'in mimarisinin Yunan mimarisine benzetilmesini büyük bir saygısızlık olarak nitelendiren yazara bir okuyucu olarak yürekten katılıyorum.
Kitap hakkında ne kadar bilgi versem yetersiz kalacak. Bu ülke için yüreği çarpan her Türk genci bu kitabı okuyarak yarım kalan projeleri gerçekleştirmelidir. 
İyi okumalar...


   
 

yorum ekle