KAĞAN NEDİRLİ

Özdil'in kalemiyle iktidarın yürüyüşüKAĞAN NEDİRLİ
Usta kalem Yılmaz Özdil'in AKP dönemindeki icraatlarının anlatan ''Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda'' adlı çalışma Eylül ayından itibaren okuyucunun beğenisine sunulmuş durumda. Özdil, AKP'nin iktidar yıllarını ''Çıraklık'', ''Kalfalık'' ve ''Ustalık'' dönemi olmak üzere üçe ayırarak, dönemleri yıl yıl mercek altına alıyor.
''Çıraklık'' döneminde AKP'nin acemiliği ile başlıyor. ''Çıraklık'' dönemine mağduriyet edebiyatı ile başlayan AKP ilk olarak başbakanlık koltuğuna Abdullah Gül'ü oturtuyor.Türkiye, gözlerini Siirt seçimlerine çeviriyor. Sandıklar açılıyor ve Tayyip Erdoğan dönemi başlıyor. Bu dönem Sezer-Hükümet kapışmaları, milli kaynaklarımızın ''babalar gibi'' gibi satıldığı bir dönem. Ama aynı zamanda verilen sözlerin unutulduğu bir dönem. ''Çıraklık'' dönemi, siyasete yırtık ayakkabı ile başlayanların giderek zenginleştiği bir dönem.
AKP, ''Çıraklık''tan, ''Kalfalık''a 2002 seçimlerinde olduğu gibi mağduriyet edebiyatı ile başlıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ki başarısızlığı, mağduriyete ve din eksenli bir savaşa sokan AKP, sanki diğer cumhurbaşkanları Müslüman değilmiş gibi ''dindar cumhurbaşkanı'' ve ikinci kez ''türban'' diyerek sandıktan iktidar olarak çıkmayı başarıyor. ''Kalfalık'' hükümetinin kurulması ile Abdullah Gül, cumhurbaşkanı seçiliyor. Diğer dönem yaşanan iki partili meclis sistemi bozularak MHP ve DTP yerlerini alıyor ve ''Kalfalık'' başlıyor. Bu dönemde askeri yıpratma  çalışmaları o kadar ileri düzeydeki... Asılsız ihbarlar sonucu yapılan kazılar, başbakan yardımcısına sözde düzenlenen suikastlar ve çıkan darbe planları...
''Kalfalık'' döneminde Türkiye, kasetlerle tanışıyor. Önce ana muhalefet liderine yapılan komplo ile Türkiye'nin en köklü partisi başına ''yeni'' sıfatını koyarak dönüşüme uğruyor. Seçimlerden önce referandum rüzgarını alan AKP seçime giderken bu seferde oyları yükselişe geçen MHP kaset operasyonu ile yıpratılmaya çalışılıyor.
Ve sonunda ''Ustalık'' dönemi başlıyor. Bu dönemde pek çok şey AKP'nin dediğin gibi ''hayaldi, gerçek oldu'' sloganına çok uygun bir vaziyette olacak. Bu dönem bölücü başı bir anda ''İmralı'', terör örgütü ''Kandil'', orduyu yöneten komutanlar ise ''terörist'' olduğu bir zaman dilimi.. Dediğimiz gibi hayaller gerçek oluyor. İstediğimizi yaparız diyerek hareketi eden iktidar bir anda ''Gezi Park''ına tosluyor. Ve her şeyin istedikleri olmadıklarını görüyor. İyi okumalar...


   
 

yorum ekle